IELTS AC/GT Nedir?

IELTS AC/GT Nedir?

IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.

IELTS konu uzmanları tarafından Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD'de hazırlanmaktadır.

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler IELTS sonucu istemektedir. IELTS dünya genelinde 140'dan fazla ülkede 10.000'nin üzerinde profesyonel kurum ve kuruluş tarafından kabul görmektedir. IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.

Türkiye'de; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir. Ayrıca özel sektörde THY, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi kurumsal firmaların IELTS sınav sonucu ile eleman almaya/seçmeye başladığı görülmektedir.

Sadece 2016 yılında 3 milyon kişi IELTS'e girmiştir. Sayı her geçen yıl artmaktadır.

140'dan fazla ülke 10.000 kuruluş IELTS sınavını kullanmaktadır.

IELTS şu üç kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistemdir: British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.

IELTS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam 5 ilde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezi İstanbul'dur.

Akademik ve genel yetenek olmak üzere iki çeşit IELTS sınavı bulunmaktadır. Adaylar istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine veya vize başvurularında belirttikleri amaca en uygun sınavı seçerler.

Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

IELTS toplam 2 saat 45 dakika sürmektedir.

IELTS'de 4 temel dil becerisi (konuşma, okuma, yazma ve dinleme) ölçülmektedir.

Dinleme (30 dakika), okuma (60 dakika), yazma (60 dakika) ve konuşma (11-14 dakika)

Speking sınavı Cambridge ESOL sertifikalı alan uzmanları tarafından karşılıklı konuşma şeklinde yapılır ve ses kaydı alınır.

Dinleme, okuma ve yazma tek oturumda gerçekleştirilmektedir. Konuşma ise aynı gün veya birkaç gün sonra veya önce gerçekleştirilebilmektedir.

IELTS'ye istenildiği kadar başvuru yapılarak istenildiği sayıda girilebilir.

IELTS'de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writting bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır.

IELTS her ayın perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere her ay 4 kez yapılmaktadır. Yıl içerisinde toplam 48 kez düzenlenmektedir. Güncel sınav tarihleri British Council veya IDP IELTS Turkey resmi sayfalarından kontrol edilebilir.

IELTS başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilir.

Nüfus cüzdanı veya pasaportun renkli taranmış bir örneğinin olması gerekmektedir.

Hayır, başvurunuzu aynı zamanda İstanbul-Taksim'de bulunan IDP IELTS Turkey sınav merkezine giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz.

İnternet ya da şubeden yaptığını başvurularda aynı evraklar talep edilmektedir. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı veya pasaportunuz istenilmektedir.

  • İnternet üzerinden IELTS için yer ayırtınız.
  • Ödemenizi 48 saat içinde gerçekleştiriniz.
  • Onay e-postası alınız.
  • Sınavdan 5 gün önce sistemde belirttiğiniz adresinize gönderilecek ve gireceğiniz sınavla ilgili tüm ayrıntıları içeren (sınav tarihi, kayıt numaranız, sınav başlangıç saati, sınavın yapılacağı adres ve konuşma sınavı saati ve yeri) onay mektubunu dikkatle inceleyiniz.

Başvurular sınav merkezlerinin doluluk oranına göre başvuru sırası gözetilerek kabul edilmektedir. Başvuru yapıldığı sırada kontenjanlar doluysa bir sonraki sınav tarihine kadar beklenilmesi zorunludur.

Evet, vardır. Başvuru süresi kaçırıldığı takdirde adaylara sınav tarihinden bir hafta öncesine kadar geç kayıt imkanı sunulmaktadır. Ancak girmek istediğiniz tarihteki sınavda yer yoksa geç başvurular kabul edilmemektedir.

IELTS sınav giriş ücreti 2020 Nisan ayı itibariyle 1265 TL olarak belirlenmiştir.

İnternet üzerinden yapılan başvurularda kredi kartı ile online ödeme yapılabilir. Aynı zamanda banka havalesi ile de ödeme kabul edilmektedir. Şubeden yapılacak başvurularda nakit ödeme de kabul edilmektedir.

Sınav başvurusu adaylar tarafından sınav tarihinden itibaren 5 hafta öncesine kadar iptal edilir veya ertelenirse yatırılan ücretin tamamı iade edilir. Sınav başlangıcına 5 haftadan az zaman kalmışsa bu durumda para iadesi için sağlık sorunu gösteren rapor istenmektedir. Sınav günü gerçekleşen rahatsızlıklardan ötürü para iadesi yapılmaz. Ancak ciddi rahatsızlık durumunda sınav gününden itibaren 5 gün içinde alınacak raporlar geçerlidir.

Pasaport ya da kimliğiniz mutlaka bulunmalıdır. Kurşun kalem, silgi ve şişe suyunuz sınav masanızda olacaktır; ancak isterseniz kendiniz de bunları getirebilirsiniz.

Sınav girşinde kalem, silgi ve su haricinde anahtarlık, telefon, kol saati, bozuk para, kağıt parçaları vs. bulunmasına izin verilmemektedir.

Sınav sonuçları 13 takvim günü sonunda açıklanmaktadır.

TRF (Test Report Form) her sınav için bir tane verilmektedir. Kayıp olma durumunda yenisi verilmemektedir. Ancak iş başvurularında istenilen kuruma ücret karşılığında gönderim yapılmaktadır.

IELTS sonucunun 2 yıl geçerliliği vardır.

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!