IELTS (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan uluslararası bir sınavdır.
IELTS nedir?
IELTS konu uzmanları tarafından Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD'de hazırlanmaktadır.
IELTS hangi ülkede hazırlanmaktadır?
ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok ülkede üniversite ve işverenler IELTS sonucu istemektedir. IELTS dünya genelinde 140'dan fazla ülkede 10.000'nin üzerinde profesyonel kurum ve kuruluş tarafından kabul görmektedir. IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır.
IELTS ne işe yarar?
Türkiye'de; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi pek çok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir. Ayrıca özel sektörde THY, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi kurumsal firmaların IELTS sınav sonucu ile eleman almaya/seçmeye başladığı görülmektedir.
IELTS Sınavı Türkiye'de ne işe yarar ?
Sadece 2016 yılında 3 milyon kişi IELTS'e girmiştir. Sayı her geçen yıl artmaktadır.
IELTS'ye dünya genelinde kaç kişi katılmaktadır?
140'dan fazla ülke 10.000 kuruluş IELTS sınavını kullanmaktadır.
IELTS kaç ülkede uygulanan bir sınavdır?
IELTS şu üç kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistemdir: British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.
IELTS'yi ülkemizde hangi kurum düzenlemektedir?
IELTS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam 5 ilde gerçekleştirilmektedir. Sınav merkezi İstanbul'dur.
Ülkemizde kaç tane IELTS sınav merkezi bulunmaktadır?
Akademik ve genel yetenek olmak üzere iki çeşit IELTS sınavı bulunmaktadır. Adaylar istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine veya vize başvurularında belirttikleri amaca en uygun sınavı seçerler.
Kaç çeşit IELTS sınavı vardır?
Akademik IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. Genel IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.
Akademik IELTS ve genel IELTS arasındaki fark nedir?
IELTS toplam 2 saat 45 dakika sürmektedir.
IELTS'nin toplam sınav süresi ne kadardır?
IELTS'de 4 temel dil becerisi (konuşma, okuma, yazma ve dinleme) ölçülmektedir.
IELTS'de hangi dil becerisi ölçülür?
Dinleme (30 dakika), okuma (60 dakika), yazma (60 dakika) ve konuşma (11-14 dakika)
IELTS'de dil becerilerine ayrılan süre ne kadardır?
Speking sınavı Cambridge ESOL sertifikalı alan uzmanları tarafından karşılıklı konuşma şeklinde yapılır ve ses kaydı alınır.
Speaking sınavı kimler tarafından nasıl yapılmaktadır?
Dinleme, okuma ve yazma tek oturumda gerçekleştirilmektedir. Konuşma ise aynı gün veya birkaç gün sonra veya önce gerçekleştirilebilmektedir.
IELTS tek oturumda mı yapılmaktadır?
IELTS'ye istenildiği kadar başvuru yapılarak istenildiği sayıda girilebilir.
IELTS'ye hangi sıklıkta girilebilir?
IELTS'de puanlama 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 en yüksek puandır. Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı not verilirken genel puanlama listening, reading, speaking ve writting bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alınarak ayrıca yapılmaktadır.
IELTS'de puanlama nasıl yapılmaktadır?
IELTS sınavı Academic ve General olmak üzere 2 türde yapılmaktadır. Ayrıca kağıt üzerinde ve bilgisayarlı IELTS olmak üzere 2 farklı şekilde girebilirsiniz. Kağıt üzerinde olan sınav özellikle büyük şehirlerde hemen hemen her hafta yapılır. Bilgisayarlı IELTS sınavı ise daha sık aralıklarla yapılmaktadır. Güncel sınav tarihleri British Council veya IDP IELTS Turkey resmi sayfalarından kontrol edilebilir.
IELTS yılda kaç kez düzenlenmektedir?
IELTS başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilir.
IELTS başvuruları nasıl yapılır?
Nüfus cüzdanı veya pasaportun renkli taranmış bir örneğinin olması gerekmektedir.
IELTS'ye internet üzerinden başvuru yaparken hangi evraklar gereklidir?
Hayır, başvurunuzu aynı zamanda İstanbul-Taksim'de bulunan IDP IELTS Turkey sınav merkezine giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz.
IELTS başvurusu sadece internet üzerinden mi yapılır?
İnternet ya da şubeden yaptığını başvurularda aynı evraklar talep edilmektedir. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı veya pasaportunuz istenilmektedir.
IELTS başvurusunu şubeden yaparken hangi evraklar gereklidir?
  • İnternet üzerinden IELTS için yer ayırtınız.
  • Ödemenizi 48 saat içinde gerçekleştiriniz.
  • Onay e-postası alınız.
  • Sınavdan 5 gün önce sistemde belirttiğiniz adresinize gönderilecek ve gireceğiniz sınavla ilgili tüm ayrıntıları içeren (sınav tarihi, kayıt numaranız, sınav başlangıç saati, sınavın yapılacağı adres ve konuşma sınavı saati ve yeri) onay mektubunu dikkatle inceleyiniz.

IELTS başvurusu adımları nelerdir?
Başvurular sınav merkezlerinin doluluk oranına göre başvuru sırası gözetilerek kabul edilmektedir. Başvuru yapıldığı sırada kontenjanlar doluysa bir sonraki sınav tarihine kadar beklenilmesi zorunludur.
IELTS başvuruları hemen kabul edilir mi?
Evet, vardır. Başvuru süresi kaçırıldığı takdirde adaylara sınav tarihinden bir hafta öncesine kadar geç kayıt imkanı sunulmaktadır. Ancak girmek istediğiniz tarihteki sınavda yer yoksa geç başvurular kabul edilmemektedir.
IELTS'ye geç kayıt imkanı var mıdır?

IELTS sınav giriş ücreti 2024 Mayıs ayı itibariyle 6000 TL olarak belirlenmiştir.


IELTS sınav ücreti ne kadardır?
İnternet üzerinden yapılan başvurularda kredi kartı ile online ödeme yapılabilir. Aynı zamanda banka havalesi ile de ödeme kabul edilmektedir. Şubeden yapılacak başvurularda nakit ödeme de kabul edilmektedir.
IELTS sınav ücreti nasıl yatırılır?
Sınav başvurusu adaylar tarafından sınav tarihinden itibaren 5 hafta öncesine kadar iptal edilir veya ertelenirse yatırılan ücretin tamamı iade edilir. Sınav başlangıcına 5 haftadan az zaman kalmışsa bu durumda para iadesi için sağlık sorunu gösteren rapor istenmektedir. Sınav günü gerçekleşen rahatsızlıklardan ötürü para iadesi yapılmaz. Ancak ciddi rahatsızlık durumunda sınav gününden itibaren 5 gün içinde alınacak raporlar geçerlidir.
IELTS sınav ücreti yatırıldıktan sonra geri alınabilir mi?
Pasaport ya da kimliğiniz mutlaka bulunmalıdır. Kurşun kalem, silgi ve şişe suyunuz sınav masanızda olacaktır; ancak isterseniz kendiniz de bunları getirebilirsiniz.
IELTS sınavında yanınızda neler bulunmalı?
Sınav girşinde kalem, silgi ve su haricinde anahtarlık, telefon, kol saati, bozuk para, kağıt parçaları vs. bulunmasına izin verilmemektedir.
IELTS sınavında yanınızda bulunduramayacağız eşyalar nelerdir?
Sınav sonuçları 13 takvim günü sonunda açıklanmaktadır.
IELTS sınavı sonuçları kaç gün içerisinde açıklanır?
TRF (Test Report Form) her sınav için bir tane verilmektedir. Kayıp olma durumunda yenisi verilmemektedir. Ancak iş başvurularında istenilen kuruma ücret karşılığında gönderim yapılmaktadır.
IELTS sonuç belgesi kaybedilirse yenisi alınabilir mi?
IELTS sonucunun 2 yıl geçerliliği vardır.
IELTS sonuçu kaç yıl geçerlidir?

IELTS sınav giriş ücreti 2024 Mayıs ayı itibariyle 6000 TL olarak belirlenmiştir.


IELTS Ücreti ne kadardır?

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

GARANTİLİ EĞİTİM MODELİ

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!