Dizi İzleyerek IELTS Sınavına Hazırlanın.
  • IELTS AC/GT
  • 11.08.2020

Dizi İzleyerek IELTS Sınavına Hazırlanın.

Dizi izlerken yeni bir dil öğrenebilir ya da bir sınava çalışabilirsiniz. Ancak diziyi Türkçe dublajlı şekilde değil. Orijinal dilinde ve orijinal alt yazılı şekilde izlemelisiniz. Bu sayede kelimelerin yazılışlarını ve okunuşlarını aynı anda görebilir ve duyabilirsiniz. Bu da IELTS sınavında hem yazılı hem de konuşma kısımları için büyük avantajlar elde etmenizi sağlar. Bilindiği üzere IELTS kişilerin İngilizce seviyelerinin tespit edilmesi için gerçekleştirilen bir sınav türüdür. Pek çok kişi çeşitli nedenlerden dolayı İngilizce seviyesini tespit etmek ve ispatlamak için IELTS’i tercih etmektedir. Siz de IELTS’e girecekseniz ve nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi gelin dizi izlerken IELTS’e hazırlanmanın sağlayacağı faydaları inceleyelim.

 

Dinleme ve Konuşma Becerinizi Geliştirin

Dizi ve film izlemek konuşma ve dinleme becerinizi geliştirmeniz için en iyi yöntemdir. Dizi ve filmi izlerken oyuncuların nasıl konuştuklarını, hangi kelimeleri kullandıklarını rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bunun yanı sıra dizi ve film izlerken olayların nasıl tanımlandığına da dikkat edin. Farklı olayları kişiler farklı sıfatlar, deyimler ve argo terimler kullanarak tanımlamaktadır. Dizinin bir sonra ki bölümünde neler olacağını ise dizidekine benzer bir dil ile tahmin edebilirsiniz.

 

Kültürel Referanslar

Farklı kültürlere ait kişilerin dizi ve filmlerini izlemek farklı kültürler ile tanışmanızı sağlar. Bu kültürler ile ilgili bilgi sahibi olarak kelime dağarcığınızı ve bilgi haznenizi de geliştirebilirsiniz. Kültürlerde ki farklı kalıpları öğrenmek ve özellikle yaygın olarak kullanılan ile ilgili bilgi sahibi olmak IELTS sınavında büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede kendinizi çok daha rahat ve iyi bir şekilde ifade edebilmeniz mümkün hale gelecektir. Bu nedenle izlediğiniz dizi ya da filmlerde ki deyimlere ve kalıplara mutlaka dikkat edin ve söz konusu kalıp ve deyimleri günlük hayatınızda kullanmaya çalışın. Ancak bazı ifadeler yalnızca günlük dilde bazıları ise resmi dilde kullanılır. Buna dikkat edin.

Farklı Aksanlar Öğrenebilirsiniz

Farklı ülkelerin çektiği dizi ve filmleri izleyerek farklı aksanlar ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve kulak aşinalığı edinebilirsiniz. Amerikan aksanı, Avustralya aksanı ve İngiliz aksanı birbirinden farklı aksanlardır. Bunları dinleyerek söz konusu aksanlar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Aksanları öğrenmeniz hem dinleme bölümünde hem de konuşma bölümünde büyük bir avantaj elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bir ülkenin farklı bölgelerinde konuşulan aksanlar da farklılık gösterebilmektedir. Örneğin İngiliz aksanı coğrafi konumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Londra’da yaşayan birinin aksanı ile Manchester’da yaşayan birinin aksanı da birbirinden farklıdır. Bu nedenle IELTS dinleme bölümünde aksanlardan dolayı anlayamadığınız kelimeleri yanlış yapmamak için farklı aksanlara da hakim olmalısınız.

 

Kelimeleri Doğru Telaffuz Edebilirsiniz

Dizi ve film izleyerek IELTS’e hazırlamanın size sağlayacağı bir diğer fayda kelimeleri doğru bir şekilde tasarruf edebilmenizdir. Dizi ya da film izlerken yeni kelime ve kalıpları öğrenmenin yanı sıra kelimelerin nasıl doğru bir şekilde telaffuz edilmesi gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Bir kelimenin nasıl okunduğu, nerede kelimeye vurgu yapıldığı ve cümlenin akışında nasıl kullanıldığını dizi ve filmlerden öğrenebilirsiniz. Oyuncularında birbirleri ile konuşmalarını dinlerken vurgu ve tonlamaya çok dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra bir sohbet sırasında konuşanların nasıl durakladığı, cümleleri nasıl gruplandırdığını da dizi ve filmler aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

 

Kelime Hazneniz Gelişir

IELTS’e dizi ve film izleyerek hazırlamanın sağladığı bir diğer avantaj kelime haznenizi geliştirmesidir. Dizi ve filmden duyduğunuz yeni kelimeleri kelime dağarcığınıza ekleyerek konuşma ve yazma bölümlerinde bu yeni kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kelime ile cümleler kurarak İngilizce seviyenizi geliştirebilirsiniz. Az kelime ile kurulan çok cümle, kelime dağarcığınızın geniş olmadığını gösterir. Bu da IELTS puanınızın düşmesine neden olacaktır.

 

Sınava Eğlenerek Hazırlanın

Sınava hazırlanmak herkes için bir işkenceye dönüşebilir. Ancak farklı yöntemler geliştirerek sınava en eğlenceli şekilde hazırlanabilirsiniz. Dizi ve film izleyerek sınava hazırlanmakta eğlenerek hazırlanmak için seçeceğiniz en ideal yollardan bir tanesidir. Hem keyifli vakit geçirmek hem de IELTS’ten yüksek puan almak istiyorsanız sınava hazırlanırken dizi ve film izlemeyi ihmal etmeyin. Yukarıda bahsedilen tüm faydalardan bu sayede faydalanabilirsiniz.

 

Sadece Dizi İzlemek Yeterli mi?

IELTS listening sınavına hazırlanırken tabiki sadece dizi izlemek yeterli değildir. IELTS listening bölümünde başarılı olabilmeniz için dinleme becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Dizi izlemek ise bu noktada sizin için bir temel oluşturabilir. Bu bölümde başarılı olabilmeniz için tamamen IELTS listening sınavına göre hazırlanmış dinleme parçalarını çalışmalaı ve bol bol alıştırma çözmelisiniz.

IELTS listening alıştırmaları için sitemize ücretsiz üye olun ve hemen çalışmaya başlayın.

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.