IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA
  • IELTS AC/GT
  • 14.06.2019

IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA

IELTS mi yoksa TOEFL mı? Sorusunun cevabını araştırmaya başladıysanız başınız İngilizceyle ciddi anlamda dertte demektir.

Zira uluslararası arenada İngilizce yeterliliğinizi ispat etmek zorundaysanız mahşerin iki atlısı misali karşınıza sürekli bu iki sınav çıkacaktır. Futbolda Ronaldo mu? Messi mi? Sorusunu cevabını vermek kadar kolay değil maalesef.  Cevabınız hangisi olursa olsun bu süreçte canınız epey acıyacak.  Başınız çatlayacak. Terleyeceksiniz…

IELTS ve TOEFL sınavları Dünyada İngilizce yeterliliği ölçen en geçerli sınavlar. Yüzlerce ülke ve binlerce kurum sizden bu sınavlardan birinin sonucunu isteyecek. Yurtdışında eğitim görmek, iş başvurusunda bulunmak, göçmenlik başvurusunda bulunmak, üniversite hazırlık sınıfından muaf olmak vb. sebeplerden dolayı rüzgâr sizi bu sınavlardan birine sürükler.

 

BAŞVURACAĞINIZ KURUM HANGİSİNİ İSTİYOR?

Cevaplayacağımız ilk soru bu. Öncelikle başvuracağınız kurum, okul, iş vb. bu sınavlardan hangisini istiyor? Bunu net bir şekilde öğrenmelisiniz. Bunlardan sadece biri geçerliyse zaten bundan sonrasını okumanıza gerek yok.

 

BAŞVURACAĞIM KURUM İKİSİNİ DE KABUL EDİYOR.

Cevabımız bu ise devam edelim. Öncelikle her iki sınav da 4 temel becerinizi ölçecek. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinden sorular olacak. Sadece yöntemleri ve soru tipleri farklı. Öncelikle her ikisine de hazırlanabilmek için belli bir seviyede İngilizcenizin olması gerekiyor. Örneğin minimum B1 seviyesinde bir İngilizceniz varsa tercihinizi yapıp sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Seviyeniz çok düşükse öncelikle B1 seviyesine kadar genel İngilizce eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

 

KİM DÜZENLİYOR BU SINAVLARI?

IELTS Birleşik Krallık, TOEFL ise Amerika merkezli bir sınavdır. Hangi sınavı tercih ederseniz o aksana göre hazırlıklarınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

 

 

SINAV İÇERİĞİ

IELTS ve TOEFL sınavlarının her ikisinde de 4 temel beceriye ait sorular yer alır. Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma bölümlerinden oluşan sınavlarında soru tipleri ve uygulanışı farklı olsa da genel amaçları 4 temel beceriyi ölçmektir. TOEFL akademik bir sınavdır ve soruların içeriği okuma parçaları, dinleme parçaları çoğunlukla akademik konulardır. Soru içerikleri üniversitede herhangi bir ders anlatımı veya kampüsle ilgili konular şeklindedir. IELTS sınavı ise Akademik ve Genel olarak ikiye ayrılır. Akademik IELTS sınavında genel konularla ilgili sorulara kısmen yer verilse de ağırlıklı olarak akademik konularla ilgili sorular sorulur.

 

SINAV SÜRESİ

IELTS sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. TOEFL IBT sınav oturumunun tamamı (giriş kaydı dahil) yaklaşık 3 saattir.

NOT: 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren TOEFL sınavı 30 dakika daha kısalacaktır. Yani sınav süresi 3  buçuk saat olacaktır.

 

SINAV ÜCRETLERİ

Aralık 2021 itibariyle kağıt üzerindeki IELTS sınavı ve bilgisayarlı IELTS 1550 tldir. TOEFL sınavı ise 157 $ dır.

 

SINAV MERKEZLERİ

TOEFL: Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Kastamonu, Mersin

IELTS: Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Bursa, Adana

 

 

 

SINAVA BAŞVURU

Her iki sınava da düzenleyen kurumların internet sitelerine üyelik gerçekleştirerek online başvuru yapılır. Her iki sınav da ülkemizde sıklıkla yapılan sınavlardır. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir illerinde sınav tarihi konusunda bir sıkıntı çekmezsiniz. Hemen hemen her hafta sınav tarihi bulabilirsiniz.  Başvurular kontenjan dolduğunda kapandığı için sınav tarihinden 2-3 ay önce başvurmakta fayda var.

 

SINAVIN UYGULANIŞI

IELTS sınavı ülkemizde 2 farklı kurum tarafından uygulanır. British Council ve IDP Turkey. IELTS kağıt üzerinde ve bilgisayarlı olmak üzere 2 farklı şekilde uygulanır. Okuma, Dinleme ve Yazma bölümleri tek oturum halinde kağıt üzerinde ya da bilgisayar başında yapılır. Her iki türde de konuşma sınavı farklı bir oturumda öğretmen karşısında konuşarak gerçekleştirilir.

TOEFL ise ETS tarafından uygulanır. TOEFL sınavında ise tüm bölümler tek oturum halinde bilgisayarda gerçekleştirilir. Reading ve listening bölümlerinden sonra 10 dakikalık bir ara verilmektedir.

İki sınav arasındaki en temel fark Speaking (konuşma) bölümündedir. IELTS sınavında Speaking bölümü yaklaşık 10-15 dakikalık ayrı bir oturumda bir IELTS uzmanıyla karşılıklı konuşma şeklinde yapılır. TOEFL da ise bilgisayar başında okuma, dinleme yaptıktan sonra sorulan sorulara bilgisayara karşı konuşarak cevap verilir. TOEFL sınavının Speaking bölümü IELTS sınavınınkine göre daha zordur diyebiliriz. Her iki sınava da giren kullanıcıların çok büyük bir kısmının hem fikir olduğu konu TOEFL Speaking sınavının zorluğudur.

 

YDS DENKLİĞİ

TOEFL sınavında YDS denkliği varken IELTS sınavının denkliği bulunmamaktadır. Bir taşla iki kuş vurmak isteyenler yani aradan YDS’yi de çıkarayım diyenleri TOEFL sınavına doğru alalım.

 

PUANLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

IELTS sınavında Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümleri 9 üzerinden puanlanır ve ortalamaları sınav puanını oluşturur. Buçuklu puanlar olabilir. Okullar ve kurumlar genellikle 6 ve üzeri puan isterler. TOEFL sınavında Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümleri 30 puan üzerinden puanlanır. Her bir bölümde alınan puanlar toplanarak TOEFL puanını oluşturur. Maksimum alınacak puan 120'dir. TOEFL'da minimum 60 isteyen kurumlar olsa da 80 ve üzeri puan tavsiye edilir.

SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

TOEFL sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra sisteme giriş yaparak sonucunuzu görebilirsiniz. 13 gün sonra sınav belgenizin pdf formatı hazırlanır ve belgeniz gönderilir.

Kağıt ve kalem ile yapılan IELTS sınavına girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden 13 gün sonra ulaşabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden yapılan sınava girdiyseniz sonuçlarınıza sınav tarihinden sonra 5-7 gün arasında ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı IELTS sınavının sonuçların açıklanma süresi bakımından oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç belgesi 1 gün geç geldiği için pilot olma hayallerini başka bir bahara erteleyen kullanıcılarımızı tanıyoruz maalesef.

 

SONUÇLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Her iki sınav sonucu da 2 yıl boyunca geçerlidir.

 

HANGİSİ DAHA ZOR? 

Bizden bu soruya net bir cevap vermemizi beklemeyin. Net cevap verenlere de inanmayın. Sonu hüsran olabilir. 16 yıllık deneyim ve her iki sınava da giren binlerce kullanıcımızdan gelen dönütlere göre bu sorunun tek bir cevabının olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz.

Öncelikle TOEFL sınavının dilinin daha akademik olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üniversitede dersleri İngilizce gören adaylar için bu bir avantaj oluştururken diğer adaylar için sınav dili ağır gelebilir.

Yine TOEFL Speaking bölümünün IELTS Speaking bölümüne göre daha zor olduğu birçok kişinin ortak görüşüdür. IELTS Speaking bölümünde 10-15 dakikalık mülakat şeklinde bir öğretmenle konuşmak çok daha konforlu ve rahat bir sınav ortamı sunar ve çok daha kolaydır. TOEFL da ise bilgisayara karşı konuşmak her zaman daha zor ve dikkat gerektirir. Ayrıca TOEFL Speaking sınavındaki bazı sorular içerisinde okuma ve dinleme parçaları da içerir. 2 ya da 3 becerinin bir arada olduğu konuşma soruları haliyle kullanıcılara zor gelmektedir.

Reading ve Writing bölümleri için kesin bir hüküm vermek çok zor. Kimi kullanıcılara göre IELTS kimilerine göre ise TOEFL sınavı daha zordur. Bu bölümlerin zorluk dereceleri birbirine çok yakındır. Writing bölümünde her ikisinde de 2 adet deneme yazmanız istenir.

IELTS sınavının nispeten TOEFL sınavından daha zor olduğu bölüm Listening (dinleme) bölümü diyebiliriz. Boşluk doldurma sorularının olması ve bir harfin dahi yanlış yazıldığında cevabın yanlış kabul edilmesi değerlendirme açısında kullanıcılar için epey olumsuz bir durumdur. TOEFL'da ise soruların tamamı çoktan seçmeli test mantığındadır ve doğru cevabı işaretlemeniz yeterlidir.

IELTS kağıt üzerinde yapılan bir sınav olsa da artık bilgisayar üzerinde de yapılmaktadır. Dolayısıyla bilgisayarlı olup olmaması konusunda iki sınav arasında herhangi bir avantaj dezavantaj kalmamıştır.

 

ÖZETLE…

Sınavlar sadece İngilizce seviyemizi açığa çıkaran turnusol kâğıtları. Elinizden geldiğince İngilizce öğrenmek için kendinize yatırım yapın. Dil eğitiminin uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Hangi sınava karar verdiyseniz tamamen o sınava yönelik profesyonel eğitim ve içeriklerle yolunuza devam edin.

BAŞARILAR…

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.