IELTS de en yüksek puan kaç?
 • IELTS AC/GT
 • 05.09.2023

IELTS de en yüksek puan kaç?

IELTS (International English Language Testing System) sınavında alınabilecek en yüksek puan 9'dur. IELTS, 0 (Teste Katılmadı) ile 9 (Uzman Kullanıcı) arasında bir puanlama sistemi kullanır. Bu puanlama şu şekildedir:

 • 9.0: Uzman Kullanıcı – Tam bir operasyonel hakimiyet. Yalnızca bazı yerlerde anadil konuşmacılarından ayırt edilebilir.

 • 8.5: Çok İyi Kullanıcı – Tam operasyonel hakimiyet. Ara sıra dildeki küçük hatalar, anlamadaki anlık duraksamalar, karmaşık durumlarda konuların yanıtlarını zor bulabilme ile ayırt edilir.

 • 8.0: Çok İyi Kullanıcı – Tam operasyonel hakimiyet. Dildeki hatalarla ya da konuyla ilgili uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

 • 7.5: İyi Kullanıcı – Operasyonel hakimiyet. Ara sıra dildeki hatalar, anlamadaki anlık duraksamalar ve konuyla ilgili bazen uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

 • 7.0: İyi Kullanıcı – Operasyonel hakimiyet. Genel olarak dildeki hatalarla, anlamadaki anlık duraksamalarla ve konuyla ilgili bazen uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

 • 6.5: Yetenekli Kullanıcı – Genel olarak etkili bir şekilde anlama ve ifade etme yeteneği. Dildeki bazı hatalar ve anlamadaki bazı anlık duraksamalarla, özellikle karmaşık durumlarda ayırt edilir.

 • 6.0: Yetenekli Kullanıcı – Anlama ve ifade etme yeteneği. Ancak dildeki hatalar, anlamadaki anlık duraksamalar ve konuyla ilgili bazen uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

 • 5.5: Orta Düzey Kullanıcı – Temel anlama genellikle mevcuttur. Ancak dildeki hatalar, anlamadaki anlık duraksamalar ve konuyla ilgili bazen uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

 • 5.0: Orta Düzey Kullanıcı – Temel anlama genellikle mevcuttur. Ancak dildeki hatalar, anlamadaki anlık duraksamalar ve konuyla ilgili uygun olmayan kelime kullanımıyla ayırt edilir.

Bu puanlama basamakları 4.0'a kadar bu şekilde devam eder, 4.0 ve altı için farklı tanımlamalar yapılır. IELTS sınavında her bölüm (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) için ayrı ayrı puan alırsınız. Bu dört bölümün puan ortalaması ise genel IELTS puanınızı oluşturur.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.