IELTS General Puanlama Sistemi
  • IELTS AC/GT
  • 10.09.2023

IELTS General Puanlama Sistemi

IELTS General Training sınavı, göçmenlik başvuruları ve iş amaçlı İngilizce dil yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlenir. Academic sürümüne kıyasla, General Training sınavının Okuma bölümü farklılık gösterir. Ancak sınavın geri kalanı, yani Dinleme, Yazma ve Konuşma bölümleri, Academic sürümüyle aynıdır.

IELTS General Training sınavı şu şekilde puanlanır:

Dinleme (Listening):

Bu bölüm 4 bölümden ve toplam 40 sorudan oluşur. Her doğru cevap için 1 puan alırsınız. Bu bölümün maksimum puanı 40'tır, ancak bu puan 9'luk ölçekte bir band score'a dönüştürülür.

Okuma (Reading):

General Training sürümünde bu bölüm, günlük yaşamla ilgili metinlerden oluşur. Bu bölüm de 40 sorudan oluşur ve her doğru cevap için 1 puan alırsınız. Bu bölümün maksimum puanı 40'tır ve yine 9'luk ölçekte bir band score'a dönüştürülür.

Yazma (Writing):

Bu bölüm 2 görevden (Task 1 ve Task 2) oluşur. Task 1'de genellikle bir mektup yazmanız istenirken, Task 2'de bir makale yazmanız gerekmektedir. Her iki görev de ayrı ayrı değerlendirilir ve her biri için 9'luk bir band score elde edilir. Bu puanlar ortalama alınarak genel bir yazma puanı belirlenir.

Konuşma (Speaking):

Konuşma bölümünde, adayın İngilizce konuşma becerisi değerlendirilir ve 9'luk ölçekte bir band score ile puanlanır.

Bu dört bölümdeki band score'ların ortalaması alınarak adayın genel IELTS puanı (Overall Band Score) belirlenir. Bu puan, yarım band artışlarıyla (örneğin 6.0, 6.5, 7.0 gibi) belirtilir.

Sonuç olarak, IELTS'te alabileceğiniz minimum band score 0 ve maksimum band score 9'dur. Ancak başvurulan kuruluşun veya göçmenlik ofisinin talepleri doğrultusunda belirli bir band score gereksinimi olabilir.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.