IELTS Academic Puanlama Sistemi
  • IELTS AC/GT
  • 10.09.2023

IELTS Academic Puanlama Sistemi

IELTS (International English Language Testing System) Academic sınavı, yüksek öğrenim için İngilizce dil yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlenir. Sınav dört ana bölümden oluşur: Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking).

IELTS Academic sınavı şu şekilde puanlanır:

Dinleme (Listening):

Bu bölüm 4 bölümden ve toplam 40 sorudan oluşur. Her doğru cevap için 1 puan alırsınız. Bu bölümün maksimum puanı 40'tır, ancak bu puan 9'luk ölçekte bir band score'a dönüştürülür.

Okuma (Reading):

Bu bölüm 3 metinden ve toplam 40 sorudan oluşur. Her doğru cevap için 1 puan alırsınız. Bu bölümün maksimum puanı 40'tır ve yine 9'luk ölçekte bir band score'a dönüştürülür.

Yazma (Writing):

Bu bölüm 2 görevden (Task 1 ve Task 2) oluşur. Her iki görev de ayrı ayrı değerlendirilir ve her biri için 9'luk bir band score elde edilir. Bu puanlar ortalama alınarak genel bir yazma puanı belirlenir.

Konuşma (Speaking):

Konuşma bölümünde, adayın İngilizce konuşma becerisi değerlendirilir ve 9'luk ölçekte bir band score ile puanlanır.

Bu dört bölümdeki band score'ların ortalaması alınarak adayın genel IELTS puanı (Overall Band Score) belirlenir. Bu puan, yarım band artışlarıyla (örneğin 6.0, 6.5, 7.0 gibi) belirtilir.

Sonuç olarak, IELTS'te alabileceğiniz minimum band score 0 ve maksimum band score 9'dur. Ancak birçok üniversite ve kuruluş, genellikle 6.0 ya da daha yüksek bir band score talep etmektedir.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.