IELTS LIFE SKILLS SINAVI NEDİR? Detaylı IELTS Life Skills Rehberi
 • IELTS AC/GT
 • 05.06.2021

IELTS LIFE SKILLS SINAVI NEDİR? Detaylı IELTS Life Skills Rehberi

IELTS Life Skills, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) kapsamında konuşma ve dinleme becerilerinin A1 veya B1 seviyesinde olduğunu kanıtlaması gereken kişiler için hazırlanmış bir İngilizce sınavıdır. Sınav sadece dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşur. Şimdi gelin IELTS Life Skills sınavını detaylı bir şekilde inceleyelim. 

 

IELTS LIFE SKILLS SINAVI NERELERDE GEÇERLİDİR?

IELTS Life Skills sınavı, UKVI (United Kingdom Visa and Immigration)  (Birleşik Krallık Vize ve Göç Merkezi) tarafından  başvuran adayların İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ispat etmeleri için istenen ve vize başvurusu için gerekli olan bir sınavdır. Bu sınav belirli vize kategorileri ve göçmenlik için UKVI (İngiltere Vizeleri ve Göçmenlik) gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. İngiltere'de oturan bir ailenin yanına göç etmek istiyorsanız, aile birleşimi ya da oturma izni için başvuracaksanız bu sınav sizden istenecektir.

IELTS Life Skills iki seviyede mevcuttur:

 • IELTS Life Skills – A1 Konuşma ve Dinleme. Bu sınav, Birleşik Krallık vizeleri ve aile birleşimi ile İngiltere’de yaşayan bir aile bireyinin yanına göç etmek içindir.
 • IELTS Life Skills – B1 Konuşma ve Dinleme. Bu sınav, Birleşik Krallık vizeleri, süresiz oturum izni ve vatandaşlık içindir.

 

IELTS LIFE SKILLS SINAV FORMATI

IELTS Life Skills sınavı sadece yüzyüze yapılan bir konuşma sınavıdır. Konuşma sınavında size bazı görevler verili ve bu görevlere cevap vermeniz istenir. Sorulan sorular İngilizce konuşulan bir ülkede günlüklük yaşantınızda karşılaşacağınız konuşmalarla alakalıdır.  verilen görevler, İngilizce konuşulan bir ülkedeki günlük iletişim deneyimlerini baz alır. IELTS Life Skills sınavı 2 seviyede yapılır;

 • IELTS Life Skills – A1 Konuşma ve Dinleme. Bu sınav, Birleşik Krallık vizeleri ve aile birleşimi ile İngiltere’de yaşayan bir aile bireyinin yanına göç etmek içindir. 16-18 dakika arasında sürer.
 • IELTS Life Skills – B1 Konuşma ve Dinleme. Bu sınav, Birleşik Krallık vizeleri, süresiz oturum izni ve vatandaşlık içindir. 22 dakika sürer.

 

IELTS Life Skills sınavı iki bölümden oluşur.

İlk bölümde, bildiğiniz konular hakkında sorular sormanız ve cevaplamanız beklenir.

İkinci bölüm dinleme ve konuşma kısımlarını içerir.

Bir dinleme parçasının dinler ve size sorula nsoruları konuşarak yanıtlarsınız. Soruları başarıyla yanıtlamak genel ve ayrıntılı dinleme yeteneğinizi göstermenizi sağlar. Dinleme kısmında kağıda notlar alabilirsiniz ancak cevabınızı sesli olarak söylemeniz gerekir. Daha sonra dinlediklerinizle ilgili olarak konuşmanız beklenir.

* B1 seviyesinde, sınava giren diğer adayla birlikte bir etkinlik planlayarak karşılıklı konuşmanız istenir. 

 

 

IELTS LIFE SKILLS SINAVINA NASIL BAŞVURULUR?

Ülkemizde IELTS sınavlarını yapmakla yetkili 2 kurum bulunuyor. British Council ve IDP Turkey.  Bu kurumların web sitelerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

https://www.britishcouncil.org.tr/

https://idpieltsturkey.com/tr/

 

IELTS LIFE SKILLS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Sınav ücretleri 2021 Haziran ayı itibariyle 1500 tl dir. Güncel sınav ücretine başvuracağınız kurumun sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

IELTS LIFE SKILLS SINAVI KAÇ SAAT SÜRER?

Bu sınav karşılıklı dinleme ve konuşma etkinliklerinden oluştuğu için faz uzun sürmez.

 • IELTS Life Skills – A1 Konuşma ve Dinleme 16–18 dakika
 • IELTS Life Skills – B1 Konuşma ve Dinleme 22 dakika.

 

IELTS LIFE SKILLS SINAV SONUÇLARI KAÇ GÜN SONRA AÇIKLANIR?

Sonuçlarınız genellikle 7 gün sonra açıklanır. Bu sınav sonucunda herhangi bir sınav notu almazsınız. Sınavda ya başarılı olursunuz ya da başarısız. Ortası yoktur.

Sınav sonucunda aşağıdaki iki sonuçtan birini alırsınız:

 • Pass (GEÇTİ - BAŞARILI)
 • Fail (KALDI - BAŞARISIZ)

 

IELTS LIFE SKILLS SINAVINDA HANGİ KONULARDAN SORULAR ÇIKAR?

IELTS Life Skills, sınavı bir sınav görevlisi ve başka bir adayla birlikte yüzyüze gerçekleştirili. Bir dizi yönlendirme ve soruyu dinleyip yanıtlayarak karşılıklı sohbet etmeniz beklenir.

IELTS Life Skills, İngilizce konuşulan bir ülkedeki günlük iletişimi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Aşağıda başlıklarını bulabileceğiniz gündelik konularda kısa konuşmalara yönlendirilirsiniz:

 • kişisel bilgiler / deneyimler
 • aile ve arkadaşlar
 • ulaşım
 • ev
 • hava durumu
 • ışveriş yapmak
 • sağlık
 • hobiler
 • eğitim / kurs

 

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.