IELTS SINAV İÇERİĞİ - SINAVDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?
  • IELTS AC/GT
  • 13.06.2019

IELTS SINAV İÇERİĞİ - SINAVDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?

IELTS sınavı Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 temel becerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Sınavda başarılı olabilmek için 4 temel beceride de kendinizi geliştirmek ve sınava hazırlanmanız gerekir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki tür IELTS sınavı mevcuttur. Dinleme (Listening) ve Konuşma (Speaking) bölümleri iki sınavda da aynıdır, fakat Okuma (Reading) ve Yazma (Writing) bölümleri farklıdır.

Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri arada herhangi bir mola vermeden aynı gün içerisinde yapılır. Konuşma bölümü farklı bir oturumda yapılır. Aynı gün ya ada farklı bir günde olabilir.

 

DİNLEME (LISTENING) BÖLÜMÜ:

Her iki sınavda da ortaktır. Ortalama 30 dakika sürer ve cevaplarınızı soru kâğıdından cevap kâğıdında geçirmek için ekstra 10 dakika süre tanınır. Bilgisayar tabanlı IELTS sınavında dinleme esnasında cevaplar işaretlendiğinden cevapları geçirmek için ekstra 10 dakika verilmez. Sadece 2 dakika cevapları kontrol etmek için süre verilir. Toplamda 40 dakika sürer. Toplamda 4 dinleme kaydı ve 40 sorudan oluşur.

 

Kayıt 1: günlük konularda iki kişi arasında geçen bir diyalog.

Kayıt 2: günlük konularda geçen bir monolog, örn. yerel tesislerle ilgili bir konuşma

Kayıt 3: en fazla dört kişi arasında geçen eğitim ve öğretim bağlamında bir konuşma, örn. bir üniversite hocası ile öğrencisinin bir ödevle ilgili görüşmesi

Kayıt 4: akademik konuda bir monolog, örn. üniversite düzeyinde bir ders

Soru formatları: Çoktan seçmeli soruları yanıtlamak, bir plan, harita veya diyagramı işaretlemek, form doldurmak, bir tabloyu veya akış şemasını tamamlamak, kısa cevaplar vermek

OKUMA (READING) BÖLÜMÜ

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır. Bu bölümde üç farklı metni okumanız ve IELTS Okuma sınavındaki ilgili soruları cevaplamanız gerekir.

 

Akademik Reading: Bu bölüm betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik gibi birçok türden üç uzun metin içerir. Bu metinler kitap, bülten, dergi ve gazetelerden alınır. Metinler uzman olmayan bir kitle için seçilmiş olmakla beraber, üniversite derslerine girecek veya profesyonel tescil isteyen kişiler için uygundur.

40 sorudan oluşur. 60 dakika süre verilir.

 

Genel Reading: Kitap, dergi, gazete, bildiri, reklam, şirket el kitapları ve kılavuzlarından alınmış parçalar. Bunlar İngilizce konuşulan bir çevrede günlük olarak karşılaşacağınız türden materyallerdir.

40 sorudan oluşur. 60 dakika süre verilir.

 

YAZMA (WRITING) BÖLÜMÜ

Akademik ve Genel IELTS sınavlarında bu bölümler farklıdır. Her iki sınavda da 2 adet essay (deneme) yazmanız istenir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.

 

Academic Writing: IELTS Akademik Yazma sınavında resmi bir dil kullanın. Bölüm 1 (Task 1)'de bir grafik, tablo, çizelge veya diyagramla karşılaşacaksınız. Kendi kelimelerinizi kullanarak verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenecek. Bu bir veriyi tanımlamak veya açıklamak, bir sürecin aşamalarını açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak veya bir obje veya etkinliği tarif etmek olabilir. Bölüm 2'de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Verilen konu ilginç ve kolay anlaşılır olacaktır.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.  IELTS Yazma sınavında Bölüm 2'nin puanı, Bölüm 1'in 2 katıdır.

 

General Writing: IELTS Genel Eğitim Yazma sınavı genel konuları içermektedir. Bölüm1'de bir mektup yazmanız istenecektir. Mektupta kişisel, yarı-resmi veya resmi bir üslup kullanabilirsiniz. Bölüm 2'de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Oldukça kişisel bir üslup kullanabilirsiniz.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.  IELTS Yazma sınavında Bölüm 2'nin puanı, Bölüm 1'in 2 katıdır.

 

KONUŞMA (SPEAKING) BÖLÜMÜ

IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. Farklı aksanlar kullanılabilir. Sınav kaydedilecektir. IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır. Sınav 3 bölümden oluşur ve 11-14 Dakika sürer.

 

Bölüm 1: Sınav görevlisi kendini tanıtacak ve sizden kendinizi tanıtmanızı ve kimliğinizi doğrulamanızı isteyecek. Sınav görevlisi size ev, aile, iş, eğitim ve hobileriniz gibi genel konular hakkında sorular soracak. Bu bölüm rahatlamanıza ve doğal bir şekilde konuşmanızı yardımcı olacak.

 

Bölüm 2: Sınav görevlisi, belli bir konuda konuşmanızı isteyen ve konuşmanıza dahil etmeniz gereken noktaları içeren bir görev kartı verecek. Hazırlanmak ve not almak için bir dakika süreniz olacak. Daha sonra konuyla ilgili bir-iki dakika konuşmanız istenilecektir. Bu süre içerisinde konuşmanız bölünmeyeceği için konuşmaya devam etmeniz önemlidir. Ardından sınav görevlisi size aynı konuyla ilgili bir veya iki soru yöneltecektir.

 

Bölüm 3: Sınav görevlisi Bölüm 2'nin konusu ile ilgili ilave sorular soracak. Bu sorular size daha soyut konular ve fikirleri tartışma fırsatı sunmak için hazırlanmıştır.

 

 


 

Ielts writing kaç dakika?

Ielts speaking kaç dakika?

Ielts listening kaç dakika?

Ielts reading kaç dakika?

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.