IELTS Sınav Tarihleri? IELTS Hangi Sıklıkta Düzenleniyor?
  • IELTS AC/GT
  • 25.07.2020

IELTS Sınav Tarihleri? IELTS Hangi Sıklıkta Düzenleniyor?

IELTS Sınav Tarihleri? IELTS Hangi Sıklıkta Düzenleniyor?

IELTS, International English Language Testing System olarak ifade edilen tüm Dünyada geçerliliği oldukça yüksek bir sınavdır.

İngilizce becerilerini gerçek anlamda test etmeyi amaçlayan kimseler için öncelikli seçenek olan bu sınavın ciddi bir değerlendirme sınavı olduğu açıktır. Genellikle yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin veya çeşitli kurum sınavlarına girerken talep edilen dil yeterliliğinin ispatı amacıyla tercih edilen bu sınav klasik sınav formatından oldukça uzaktır. Bu sınavı farklı kılan bu özelliğinin yanı sıra yılın büyük bir bölümünde sınava girilebiliyor olması ciddi bir avantajdır.

Cambridge Üniversitesi, British Council ve IDP kurumları tarafından malik olunan bu sınavı Türkiye’de British Council ve IDP Türkiye kurumlar düzenler. Sınavın ciddiyetini gösteren bu bilgiyi verdikten sonra IELTS tarihleri ve diğer detaylara değinmek gerekir.

 

IELTS Tarihleri ve General – Academic Ayrımı

Dünyanın en saygın İngilizce seviye belirleme sınavlarından bir tanesi olan IELTS tarihleri konusunda sizlere büyük ayrıcalıklar sunsa da sınavla ilgili en dikkat çekici detay General ve Academic olmak üzere 2 farklı türün bulunmasıdır. Bu ayrım neden bu kadar önemli diye düşünülebilirsiniz ama gireceğiniz sınavın türü hangi aralıklarla sınav gerçekleştiği üzerinde etkilidir. Şimdi gelin General ve Academic IELTS ayrımına bir göz atalım!

 

IELTS General Training vs. Academic Training

IELTS hazırlığı yapan hemen herkesin yakından bildiği gibi sınavın 2 farklı türde gerçekleştirildiği bilinir. General ve Academic olarak ifade edilen bu 2 türün temel anlamda okuma ve yazma becerilerini ölçmede farklılaştığı kabul edilir. Okuma kısmında General Training testi daha çok günlük yaşamdaki ifadeleri içeren metinleri kapsarken Academic Training için akademik bir dilin varlığından söz edilir.

IELTS konusunda en yaygın bilinen durum General Training kısmında okuma metinlerinin daha kolay olduğudur. Ancak burada yapacağınız yanlışların puanınızı daha fazla düşürdüğü söylenebilir. Acedemic Training’e katılacak bir kimse okuma bölümünde 7,5 almak için 33-34 doğru yapmak zorundayken General Training için bu sayı 36 olur. Bu anlamda kolaylık sınav içerisinde bu şekilde dengelenir.

Sınavın farklı olduğu diğer alan olan yazmada General Training için mektup gibi basit ifadeler içeren bir metin kaleme alınması beklenirken Academic Training kısmında tablo yorumlama talep edilir. Tüm bu açıklamalardan da görüldüğü üzere General ve Academic arasında ciddi farklar vardır. Bu durum da sınav tarihleri üzerinde etkilidir.

IELTS Sınav Tarihleri ve En Yakın IELTS Ne Zaman?

IELTS sınav tarihleri British Council veya IDP Türkiye tarafından açıklanan bir takvime göre düzenlenir. Dolayısıyla bu iki kurum ayrı ayrı kendi sınav takvimini düzenler. Siz dilediğiniz kurumdan sınava girebilirsiniz. Bu anlamda sınav tarihleri önceden bellidir. Bu sınava kayıt olmak için 4-5 ay sonraki bir tarihi de seçebilirsiniz. Ancak bireyler için temel talep en yakın sınava girme arzusudur. Burada temel rol oynayan faktör kontenjanlardır. IELTS, dünyaca kabul gören bir sınav olduğundan her oturuma yüzlerce birey katılır ve sınav kontenjanları hızlı bir şekilde dolar. Dolayısıyla sınava gireceğiniz tarihi önceden belirleyip kontejanlar dolmadan başvuru işlemlerinizi tamamlamanız önerilir.  Ancak kontenjanın dolmadığı hallerde 3 gün sonraki bir sınava katılmanız olasıdır.

Genel anlamda sınav sıklığına bakıldığında 30 gün içerisinde 7-10 arasında sınav gerçekleştirilebildiği görülmektedir. Özellikle bilgisayarlı IELTS kağıt üzerindekine göre çok daha sık yapılır. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde haftanın birçok gübü Bilgisayarlı IELTS sınavı yapılmaktadır.

IELTS ile alakalı genelde yazılı sınav tarihi dikkate alınsa da adayların gözden kaçırdığı detaylardan bir tanesi Speaking sınavı olur. IELTS format gereği Writing, Rading ve Listening aşamalarını tek oturumda planlarken Speaking kısmında tarih farklılaşabilmektedir. Adaylar Speaking kısmını diğer aşamaların olduğu gün alabilirken 2 önceki veya 2 sonraki gün içerisinde de alabilir. Bu tamamen sınavı düzenleyen kurumun yaptığı planlama ile alakalıdır.

 

IELTS Sınav Tarihlerini Nereden Öğrenebilirim?

Sınav tarihleri British Council ve IDP Turkey kurumlarının internet sitelerinde güncel haliyle bulunmaktadır. 

 

British Council IELTS Sınav Tarihleri İÇİN TIKLA

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/dates-fees-locations

 

IDP TURKEY IELTS Sınav Tarihleri İÇİN TIKLA

https://ielts.idp.com/book/IELTS?countryId=212

 

IELTS’e Ne Zaman Girmeliyim?

IELTS sınavı daha önce de ifade edildiği üzere adayları zorlayan ama İngilizce seviyesi bağlamında en doğru sonucu veren sınavlardan bir tanesidir. Bu nedenle IELTS hazırlık aşamasını doğru bir şekilde tamamlamalısınız. IELTS kaynaklarını tam anlamıyla bitirdiğiniz ve sınava hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınava girmelisiniz.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.