IELTS WRITING DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ - IELTS WRITING BÖLÜMÜNÜZ NASIL HESAPLANIR?
  • IELTS AC/GT
  • 10.09.2020

IELTS WRITING DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ - IELTS WRITING BÖLÜMÜNÜZ NASIL HESAPLANIR?

 

IELTS Writing bölümü TASK 1 ve TASK 2 olmak üzere 2 bölümden oluşur. Öncelikle bu iki bölüme kısaca değinelim.

Akademik ve Genel IELTS sınavlarında writing bölümünde farklılıklar vardır. Her iki sınavda da 2 adet essay (deneme) yazmanız istenir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.

 

IELTS WRITING SINAVINI TANIYALIM.

Academic Writing: IELTS Akademik Yazma sınavında resmi bir dil kullanın. Bölüm 1 (Task 1)'de bir grafik, tablo, çizelge veya diyagramla karşılaşacaksınız. Kendi kelimelerinizi kullanarak verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenecek. Bu bir veriyi tanımlamak veya açıklamak, bir sürecin aşamalarını açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak veya bir obje veya etkinliği tarif etmek olabilir. Bölüm 2'de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Verilen konu ilginç ve kolay anlaşılır olacaktır.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.  IELTS Yazma sınavında Bölüm 2'nin puanı, Bölüm 1'in 2 katıdır.

 

General Writing: Yazma sınavı genel konuları içermektedir. Bölüm1'de bir mektup yazmanız istenecektir. Mektupta kişisel, yarı-resmi veya resmi bir üslup kullanabilirsiniz. Bölüm 2'de bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında yazı yazacaksınız. Oldukça kişisel bir üslup kullanabilirsiniz.

Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. 1. bölüm 20 dakika, 2. bölüm 40 dakika olmak üzere toplam 60 dakika süre verilir.  IELTS Yazma sınavında Bölüm 2'nin puanı, Bölüm 1'in 2 katıdır.

 

IELTS WRITING KAÇ KELİME OLMALI?

IELTS writing sınavı 2 bölümden oluşur. Bölüm 1 için en az 150 kelimelik; bölüm 2 için ise en az 250 kelimelik bir yazı (essay) yazmanız gerekmektedir.

 

IELTS WRITING DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

IELTS writing sınavında her iki görev de 4 kritere göre değerlendirilir. Her kriter, Task 1 ve Task 2 için toplam puanlarınızın % 25'ine katkıda bulunur.

1)

a) Task Achievement - GÖREVİ TAMAMLAMA (%25)

TASK 1 için kullanılan 1. değerlendirme kriteridir. Görevi tamamlayıp tamamlamadığınızla ilgilidir. IELTS Academic için verilen grafiği, tabloyu ya da görseli çok iyi ve net bir şekilde açıklamanız ve değerlendirmeniz istenir. IELTS General için ise resmi ya da resmi olmayan kurallarına göre bir mektup yazmanız istenir. Bu kriter, sağladığınız genel bakışı ve bilgileri, içeriğinizin ayrıntılarını ve istenilen görevin doğruluğunu ifade eder. 

Task 1 için 150 kelime yazmanız gerekiyor. Az kelime yazmanız durumunda puanınız düşürülecektir.

 

b) Task Response - GÖREVİ CEVAPLANDIRMA  (%25) 

TASK  2 için kullanılan 2. değerlendirme kriteridir. Bu kriterde kompozisyon tipi soru için yazacağınız cevap türü belirlenir. Görevde verilen soru ve talimatlara tam uygun bir komposizyon yazmanız istenir. Kompozisyonunuz istenilen durumu tam olarak tanımlamalı, uygun örneklerle zenginleştirmeli ve bir sonuca bağlamalıdır.

Task 2 için 250 kelime yazmanız gerekiyor. Aksi takdirde, yetersiz kelime sayımı için puanınız düşürülecektir. 

 

2) Coherence & Cohesion - YAZIDA VE ANLAMDA DEVAMLILIK (%25)

Yazdığınız bilgiyi ne derece organize ettiğiniz ve aktarabildiğiniz bu bölümde incelenir. Bilgi organizasyonunuz, paragraf oluşturma beceriniz ve uygun sözcük kullanımınız (örneklemeniz, bağlayıcılar, bağlaçlar) dikkate alınır.

 

3) Lexical Resource - KELİME BİLGİSİ (%25)

Bu bölümde doğru ve zengin kelime kullanımınıza dikka tedilir. Bu kriter göze alındığında, yeterli kelime dağarcığının kullanılması, yazım yanlışları, cümle kurma düzeni ve sözcük türetmeye dikkat edilir. Yanlış kelimeler ve uygunsuz dil kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

4) Grammatical Range & Accuracy - DOĞRU DİL BİLGİSİ KULLANIMI (%25)

Bu kriter puanlanırken, dil bilgisi kullanımı göz önüne alınarak cümle yapıları, zamanların doğru kullanımı, doğru noktalama işaretleri, basit ve karmaşık ifadelerin kullanımı ve anlaşılır bir dil seçilip seçilmediğine dikkate alınır.

 

ÖRNEK PUANLAMA

 

IELTS Writing Task 1:

Task Achievement: 7

Coherence & Cohesion: 7

Lexical Resource: 8

Grammatical Range & Accuracy: 8

 

Task 1 Toplam Puan Hesaplama:

7 + 7 + 8 + 8 = 30

30 / 4 = 7.5

 

IELTS Writing Task 2:

Task Response: 6

Coherence & Cohesion: 6

Lexical Resource: 7

Grammatical Range & Accuracy: 7

 

Task 2 Toplam Puan Hesaplama:

6 + 6 + 7 + 7 = 26

26 / 4 = 6.5

 

Total Writing Band Score: 7.5 + 6.5 = 14 / 2 = 7

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.