IELTS Sınav Günü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
  • IELTS AC/GT
  • 27.07.2020

IELTS Sınav Günü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

IELTS, pek çok kişinin İngilizce seviyesini net bir şekilde ispatlayabilmesi için tercih edilen bir sınav türüdür. Kişiler hayallerine ulaşmak için dünyanın pek çok yerinde ki üniversite ve kurumlara girebilir ve IELTS sınavı ile bu hayallerinize ulaşabilirsiniz. Bu noktada IELTS sınav günü ile ilgili bilmeniz gereken çeşitli noktaları sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

 

IELTS Sınav Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

IELTS sınav öncesinde bazı bilmeniz gerekenler vardır. Söz konusu noktalar aşağıdaki gibidir.

 

1) Sınav bölümlerinin arasında herhangi bir mola yoktur. Bu nedenle hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinç olmanız gerekmektedir. Sınavdan önce güzelce dinlenin ve sınava tok gelin. Bu sayede kendinizi iyi hissedebilir ve sınava konsantre olabilirsiniz.

2) Sınav merkezine sınav saatinden önce gidin. Konumu tam olarak bildiğinizden emin olun. Geç kaldığınızda sınava alınmazsınız. Konumu bilmiyorsanız bir gün önce giderek konumdan emin olabilirsiniz.

3) Sınav boyunca sıvı kaybı yaşamamak için yanınızda mutlaka su bulundurun. Ancak bölümler arasında mola olmayacağı için çok sıvı tüketmemeye de çalışın.

4) Sınav salonuna girmeden önce elektronik eşyalarınızı bir refakatçıya ya da sınav merkezin deki güvenli bir yere bırakmanız gerekmektedir. Çünkü elektronik cihazların sınav merkezine alınması yasaktır.

5) Sınava kimliğiniz olmadan alınmazsınız. Bu nedenle kimliğinizi ya da pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

6) Sınava giderken yanınızda uçlu kalem ya da kurşun kalem, kalemtıraş, silgi, etiketsiz şişede su ve dezenfektan getirebilirsiniz.

IELTS SINAVINA GİDERKEN NELER GÖTÜRME LİYİM? SORUSUNA CEVAP VEREN MAKALEMİZE AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

 

IELTS sınav günü yaklaştıkça heyecanınız artmaya başlar. Ancak bu heyecana kapılarak aksilikler yaşamanızı engellemeniz gerekir. Her şeyi mümkün olduğunda sorunsuz bir şekilde girebilmek için IELTS sınav günü ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. IELTS sınav saati size e-posta aracılığı ile iletilmektedir. Bunun yanı sıra engellilik ya da farklı bir özel durumunuz varsa sınav koşulları ile ilgili bir düzenleme talep edebilirsiniz. Bunun için sınav merkezi ile iletişime geçmeniz gerekir. Şimdi sınav sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim.

 

IELTS Sınav Sırasında ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

IELTS sınavı sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 

1) Bir soru sormak istediğiniz de ya da lavaboyu kullanmak istediğinizde seslenmeyin ya da yerinizden kalkmayın. Elinizi kaldırarak gözetmenlerin sizi görmesini sağlayın.

2) Sınavın dinleme bölümünde ses kaydı sadece bir kez oynatılır. Bu nedenle dinlerken önemli yerleri mutlaka not almalısınız. Aksi takdirde unutabilirsiniz.

3) Sınava başlamadan önce bütün soruları hızlı bir şekilde okumak size fayda sağlayacaktır.

4) Cevaplandıramadığınız sorular üzerinde çok fazla vakit kaybetmeyin. Vaktiniz kalırsa tekrar o soruya dönebilirsiniz.

5) Astım, şeker hastalığı ve anksiyete gibi bir sağlık probleminiz varsa sınavdan önce bunu sınav merkezi ile mutlaka paylaşın. Çünkü aksi takdirde sınava ilaç, yiyecek ve içecek götürülmesi kesinlikle yasaktır.

6) Sınav salonunda ki hiçbir aday ile konuşmanıza izin verilmez.

7) Sınavdan sonra yanınızda sınav materyallerinizi götüremezsiniz.

 

IELTS Sınav Günü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Sınav ne kadar sürüyor?

Dinleme, okuma ve yazma bölümleri toplam 2 saat 40 dakika sürmektedir. Sınavın bölümleri arasında herhangi bir şekilde ara verilmez. Konuşma bölümü ise IELTS sınavının diğer bölümleri ile aynı gün, bir hafta önce ya da bir hafta sonra yapılabilir. Konuşma bölümünün süresi tamamen sizin ne kadar konuştuğunuza bağlıdır.

 

Sınav salonunda yanımda neler bulunabilir?

Kimlik, kalem, silgi, şeffaf ve etiketsiz, dezenfektan ve maskenin dışında yanınızda bir şey bulunduramazsınız.

 

Kimlik kontrolü ne zaman yapılır?

IELTS sınav merkezinde ki personel merkeze gelmeniz durumunda kimlik kontrolünü yapar. Bu nedenle mutlaka sınava gelirken yanınızda kimlik bulundurun. Geçersiz, süresi kolan kimlikler ya da geçici kimlik belgeleri sınavda kabul edilmez. Pasaportunuz kimlik yerine geçmektedir.

 

Sınav günü fotoğrafım çekilecek mi?

Ek bir güvenlik önlemi kapsamında sınav günü fotoğrafınız çekilir. Çekilen fotoğraf sınav sonuç belgenizde bulunur.

 

Sınavım bitti, ne yapmalıyım?

Sınav sırasında gözetmen salondan çıkmanıza izin verene kadar ayağa kalkmayın, izin istemeyin. Sınav gözetmeni çıkmanız gerektiği zaman size söyleyecektir.

 

Sınavda bir yardıma ihtiyaç duyarsam ne yapmalıyım?

Sınav sırasında soru sormak için elinizi kaldırmanız yeterlidir. Sınav ya da gözetmen ile ilgili bir problemi bildirmek için Sınav Günü Olay Formu talep ederek doldurabilirsiniz.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.