IELTS Listening Stratejileri - Minimum 6 Aldıracak Teknikler
  • IELTS AC/GT
  • 19.06.2019

IELTS Listening Stratejileri - Minimum 6 Aldıracak Teknikler

Stratejilere geçmeden önce IELTS Listening sınavında ne tür sorular çıkıyor? Kısaca açıklayalım. Listening bölümü Academic ve General IELTS sınavlarına ortaktır. Ortalama 30 dakika sürer ve cevaplarınızı soru kâğıdından cevap kağıdında geçirmek için ekstra 10 dakika süre tanınır. Bilgisayarlı IELTS sınavına giriyorsanız cevap kâğıdı için ekstradan 10 dakika verilmez. Sadece cevaplarınızı kontrol etmeniz için 2 dakika süre verilir. Toplamda 4 dinleme kaydı ve 40 sorudan oluşur.

Kayıt 1: Günlük konularda iki kişi arasında geçen bir diyalog.

Kayıt 2: Tek konuşmacının yaptığı bir bilgilendirme konuşması ya da günlük konularda geçen bir monolog. Örn: yerel tesislerle ilgili bir konuşma.

Kayıt 3: 3-4 konuşmacı arasında geçen eğitim ve öğretim bağlamında bir konuşma. Örn: Bir üniversite hocası ile öğrencilerinin ödevle ilgili görüşmesi.

Kayıt 4: Akademik ders anlatımı, konferans tarzında tek konuşmacı. Örn: Üniversite düzeyinde bir ders anlatımı

 

SORU FORMATLARI

> Çoktan seçmeli soruları yanıtlamak

> Bir plan, harita veya diyagramı işaretlemek

> Form doldurmak

> Bir tabloyu veya akış şemasını tamamlamak

> Kısa cevaplar vermek

> Cümle tamamlama

> Özet tamamlama

GENEL İŞLEYİŞ

1) Dinleme için 30 dakika cevap kâğıdını doldurmak için ek 10 dakika verilir. Bilgisayarlı IELTS sınavına giriyorsanız cevap kâğıdı için ekstradan 10 dakika verilmez. Sadece cevaplarınızı kontrol etmeniz için 2 dakika süre verilir.

2) Soru kâğıdında karalamalar yapabilirsiniz. Notlarınızı tutabilirsiniz.

3) Soru kökündeki kelime ve rakam sınırlamalarına dikkat edilmeli. Soruda maksimum 2 kelime diyorsa 3 kelime yazmamalısınız. Ya da maksimum 2 kelime veya 1 sayı diyorsa ona göre cevap anahtarını doldurmalısınız.

4) Tek dinleme hakkınız olacak. Unutmayın telafisi olmayan bir bölüm. Konsantrasyon ve dikkat maksimum düzeyde olmalı.

 

SINAV STRATEJİLERİ

 

IELTS LISTENING SINAVINDA KAÇ KERE DİNLENİYOR?

Sınavda listening parçaları sadece 1 kere dinlenebilir. Stratejilere geçmeden önce bu noktaya mutlaka değinmeliyiz. Dinleme parçasını tekrar dinleyemezsiniz. İleri ya da geriye sardıramazsınız. Dinlerken durduramazsınız.

 

DİNLEMEDEN ÖNCE

1) Dinlemeye başlamadan önce soruya göz atma süresi sınavdan hatasız çıkmanızı sağlayabilir. Belki de en önemli bölümdür. Dinlemeye başlamadan önce dinleme parçasının hangi soruları içereceği ve bir miktar inceleme sürenizin olduğuyla alakalı bir yönerge duyacaksınız. Dinlemeye başlamadan önce hızlıca soruları inceleyiniz. Bizi sorunun cevabına götürecek anahtar kelimelerin altını çizip işaretleyiniz. Her bir soruda fazlaca ipucu verilecektir. Bu ipuçlarınız hızlı bir şekilde belirleyiniz.

2) Dinlemeye geçmeden önce net bir şekilde soruya hakim olmalı ve bizden ne istendiğini bilmeliyiz.

3) Boşluk öncesi ve sonrası ifadelerden beklentiler oluşturmalıyız. Boşluk öncesi ve sonrası ifadeler mutlaka bize cevapla ilgili ipucu verecektir. Daha dinlemeye başlamadan önce bu ifadeleri hızlı bir şekilde inceleyip ipuçları yakalayabiliriz. ÖRN: boşluktan önce “in” kullanılmış. Sonrasında yer ya da zaman sorulacağını tahmin etmeliyiz.

 

DİNLEME SIRASINDA

1) Soru kâğıdında cevaplar için kısaltmalı notlar tutmalıyız. Bir taraftan dinlerken diğer taraftan cevapları belirlemeliyiz. Cevabın tamamını yazmaya çalışmak dinleme parçasından kopmamanıza neden olabilir. Bir soruyu yapayım derken diğerlerini kaçırabilirsiniz. Bunun için cevabın tamamını yazmak yerine size hatırlatacak kısaltmanızı yazıp dinlemeye odaklanın. ÖRN: cevap “university” “univ” yazıp geçebilirsiniz. Daha sonra tamamını yazmak için zamanınız olacak.

NOT: Bilgisayarlı IELTS sınavında dinlerken sürükle bırak, eşleştirme, çoktan seçmeli tarzında olan soruları anında cevaplayınız. Boşluk doldurma şeklindeki sorulara cevabı bize hatırlatacak kısaltmasını yazıp dinlemeye devam edebiliriz. Daha sonra cevaplarımızı kontrol etmek için 2 dakika süre verilecek. O arada ya da hemen bölüm biter bitmez cevabın tamamını girebilirsiniz.

2) Sorularda belirlediğiniz anahtar kelimeler ekseninde dinlemenizi yapın. Sizi cevaba götürecek anahtar kelimelere odaklanın.

3) Cevapların soru sırasında göre geleceğini unutma. Önce birinci sorunun cevabını dinleyeceksin. Daha sonra soru sırasına göre diğer cevaplar gelecek. Tamamen dinleme parçası ve soru kâğıdına odaklanmalısın. Sen 2. Sorunun cevabını beklerken çoktan 4. Soruya geçilmiş olabilir. Bu sana tüm bölümü kaybettirebilir.

4) Sorular arası süre standart değil. Cevaplar peş peşe ya da uzun bir aradan sonra gelebilir.

5) Not alırken dinlemeye devam etmeliyiz. Soru kâğıdına not alırken dinleme parçasında yönünüzü kaybedebilirsiniz. Buna fırsat vermeyin. Notlarınız kısa kısa kelimeleri kısaltarak almalısınız. Dinlemeden kesinlikle kopmamalısınız.

6) Aralıklar uzadığı zaman panik yok. Belirlediğimiz anahtar kelimeler imdadınıza yetişecek. Soru kâğıdındaki Anahtar kelimeleri takip ederek yerinizi belirlemelisiniz.

7) Soruyu kaçırdığınızda hızla diğer soruya geçmelisiniz.

8) Konuşmacı verdiği cevabı düzeltebilir. Örneğin öncelikle cevap olarak Sunday diyip daha sonra Sorry deyip doğru cevabı verebilir. Dikkatli olalım.

9) Cevaplardaki tekil, çoğul ifadelere özellikle dikkat edelim. Sizden çoğul istenilen bir cevabı tekil yazarsanız cevabını yanlış kabul edilir.

10) Tekrarlanan cümleler ikinci bir şanstır. Özellikle konuşmacılar karşılıklı konuşurken biri diğerinden tekrar etmesini isteyebilir. Bu büyük bir fırsattır cevabı yakalamak için.

11) Hecelemelere (spelling) dikkat. Özellikle özel isim, yer ismi gibi sorularda konuşmacı diğerinden hecelemesini isteyebilir. Hiç zorlanmadan cevabı yazabilirsiniz bu sayede.

12) Özel isimler, terimler, akademik kelimeler cevabı bulmanıza yardımcıdır. Dinlemede hem nerede olduğunuzu bu sayede bulabilir hem de doğru eşleştirmeyle cevaba ulaştırır.

 

DİNLEME SONRASINDA

1) Cevapları cevap kâğıdına geçirirken ya da bilgisayarlı IELTS’te ekrana cevapları girerken harf hatalarına çok dikkat etmelisiniz. Bir harf dahi yanlış olsa cevabınız tamamen yanlış sayılacaktır.

2) Cevapta sadece istenilen kelime yazılmalı. Ne eksik ne fazla. Soru kökünde zaten bulunan bir ifade cevap kısmına tekrar yazılmamalı.

3) Her ayrı yazılan ifade kelime sayısına dahildir (a, the vs.) Yönergede sizden istenilen maksimum kelime ve sayı miktarına dikkat edilmelidir.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.