BRITISH COUNCIL MI IDP TURKEY Mİ? IELTS SINAVINA HANGİSİNDE GİRMELİYİM?

BRITISH COUNCIL MI IDP TURKEY Mİ? IELTS SINAVINA HANGİSİNDE GİRMELİYİM?

BRITISH COUNCIL MI IDP TURKEY Mİ? IELTS SINAVINA HANGİSİNDE GİRMELİYİM?

BRITISH COUNCIL MI IDP TURKEY Mİ? IELTS SINAVINA HANGİSİNDE GİRMELİYİM?

Ülkemizde IELTS sınavı 2 kurum tarafından düzenleniyor. British Council ve IDP Turkey. Hal böyle olunca kafalar biraz karışıyor. Öğrencilerimizden oldukça fazla soru alıyoruz bu konuda.

Bu iki kurumdan hangisi daha avantajlı?

Hangisinde sorular daha kolay?

Hangisinin notu bol?

Speaking bölümü hangisinde daha kolay?

Speaking ve writing bölümlerinden hangisi daha fazla puan veriyor?

Hangisinde sınav ücreti daha ucuz?

vb. birçok soru var kafaları kurcalayan. Bu makalemizde bu ve benzeri soruların tamamını cevaplıyoruz. BRITISH COUNCIL ve IDP TURKEY kurumlarını tüm yönleriyle ayrıntılı bir şekilde karşılaştırıyoruz. Haydi başlayalım.

 

HANGİ KURUMUN IELTS SINAVI DAHA KOLAY?

IELTS sınavı 3 kurumdan oluşan bir konsorsiyum tarafından düzenleniyor. British Council, IDP Turkey ve Cambridge University. Bu kurumlardan British Council ve Cambridge Üniversitesi İngiltere merkezli, IDP Turkey ise Avustralya merkezli kuruluşlar. Tüm sınav soruları Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır. Dolayısıyla sınav soruları arasında hiçbir fark bulunmuyor. Hangi kurumdan sınava girerseniz girin aynı zorluk seviyesinde sorularla karşılaşacaksınız. Soru sayıları, soru tipleri, sınav süresi iki kurumda da aynıdır.  Aradaki olası farklar sınavın uygulanışıyla alakalıdır. İçerik açısından hiçbir fark yoktur.

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLARAK SEVİYE TANIMA TESTİNİ ÇÖZEBİLİR ÖRNEK DERSLERİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

 

SINAV TARİHLERİ VE YERLERİ

İki kurumun sınav tarihleri ve yerleri farklılık gösteriyor. Bu kullanıcılar için bir avantaj. Sınava gireceğiniz tarih açısında daha fazla seçeneğiniz oluyor. Bir firmada kontenjan dolmuş ise ya da tarihi size uymuyor ise diğer firmadan sınava girebilirsiniz.

22 Kasım 2019 tarihi itibariyle IDP Turkey sadece Ankara, İstanbul, İzmir , Adana ve Bursa illerinde sınav yapıyor.  British Council ise Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Erzurum illerinde sınav yapıyor. Tabi ki Her iki firma da Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde daha sık sınav yapıyor. Diğer illerdeki sınav tarihleri için acele etmek ve sitelerini takip etmek gerekiyor.

 

BİLGİSAYARLI IELTS UYGULAMASI

Hem British Council hem IDP Turkey bilgisayarlı IELTS sınavı gerçekleştiriyor. 22 Kasım 2019 tarihi itibariyle British Council Ankara, İstanbul ve İzmir’de; IDP Turkey ise sadece Ankara ve İstanbul’da bilgisayarlı IELTS sınavı yapıyor. Her iki kurumda da sınav tarihleri oldukça sık. Hemen hemen her gün sınav tarihi bulabiliyorsunuz.

 

SINAV ÜCRETLERİ

 22 Kasım 2019 itibariyle her iki kurumun da sınav ücreti 1100 TL. Zaman zaman sınav ücretleri konusunda farklılıklar olabiliyor. Bazı dönemlerde IDP Turkey sınav ücretinin daha düşük olduğunu görüyoruz. Sınav başvurunuzu yapacağınız zaman her iki firmanın sitesinden ücretleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 

WEB SİTELERİ ve SINAVA BAŞVURU AŞAMASI

Her iki kurumun da Türkçe web siteleri mevcut. Her iki sitede IELTS sınavı hakkında bilgilendirmeler mevcut. Web sitelerini incelediğimizde British Council web sitesinin daha kullanıcı dostu olduğunu görüyoruz. IDP Turkey web sitesinin ara yüzü biraz eski kalmış açıkcası.

Sınava başvuru kısmı her iki sitede de İngilizce.

http://idpieltsturkey.com/tr/

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts

 

SINAV MERKEZLERİNİN BİLGİSİ VE İLETİŞİM

IDP Turkey web sitesine girdiğinizde tüm sınav merkezlerinin adres ve telefon numaralarına ulaşabiliyorsunuz.

British Council web sitesinde ise iletişim bölümünde 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veren bir çağrı merkezi bulunuyor. Bu çağrı merkezinden sınavla ilgili her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca sınav kayıt sürecinde her iki kurumda sizi mail adresiniz yoluyla bilgilendiriyor. Dolayısıyla aktif olarak kullandığınız bir mail adresinizin olması çok önemli.

 

SINAV MERKEZLERİNİN FİZİKİ ŞARTLARI

Sınava gireceğiniz sınıfların fiziki şartları sınav sürecini etkileyen unsurlardan biri hiç şüphesiz. Kullanıcılarımızdan fiziki şartlarla ilgili zaman zaman olumlu ve olumsuz dönüşler alıyoruz. Fakat bu görüşler her iki kurum adına da genellenebilir nitelikte değil. Her iki kurumun da birçok sınav merkezi var ve zaman zaman münferit olumsuzluklar yaşanabiliyor. Umarız sınavdan önce böyle bir olumsuzlukla enerjiniz ve motivasyonunuz törpülenmez.

Özellikle listening (dinleme) bölümünde ortamın çok sessiz olması gerekiyor. En ufak bir gürültü, dikkatin dağılmasıyla tüm listening bölümüne malolabilir. IDP Turkey sınav merkezlerinde kulaklık verdiği için böyle bir olumsuzluk yaşanması çok zor. Makaleyi yazdığımız tarihler itibariyle British Council’da böyle bir uygulama yoktu ama çok zor olmasa gerek diye düşünüyoruz. Bu açıdan IDP Turkey avantajlı diyebiliriz.

Bilgisayarlı IELTS sınavlarında ise her iki kurumdan da şikayet almadık henüz. Öğrenci sayısı az. Bilgisayarla baş başasınız ve kulaklığınız takılı. Galiba en güzeli her iki kurum için de Bilgisayarlı IELTS sınavına girmek.

 

SPEAKING (KONUŞMA) SINAVINDA HANGİ KURUM DAHA AVANTAJLI?

Bu iki kurum arasında en çok tartışılan konuların başında belki de Speaking bölümü geliyor. Çünkü sınavda bir IELTS uzmanı ile karşılıklı konuşuyorsunuz ve sınav puanınız bu konuşmaya göre veriliyor. Dolayısıyla sınavdaki IELTS uzmanının yaklaşımı, sizi yönlendirmesi, mimikleri ve değerlendirmesi çok önemli. Devreye insan faktörü girdiğinde tabi ki farklı görüşler ve tartışmalar da artıyor. Sınava giren kullanıcılarımız Speaking bölümüyle alakalı olumlu-olumsuz o kadar çok şey anlatıyorlar ki. Her iki kurum için de olumlu ve olumsuz deneyimleri mevcut sınava girenlerin. Sınava birden fazla girmiş ve sırasıyla iki kurumu da denemiş kullanıcılarımız var. Birinden düşük diğerinden yüksek almaları gayet doğal. Sınavlar ve kurumlar farklı olduğu için aradaki puan farkı kullanıcının sınavdaki performansından mı yoksa kurumdan mı kaynaklanıyor bunu kestirmek mümkün değil. Yorumdan öteye gidemiyoruz maalesef.

Birçok forum ve sosyal medyada bu konuyla alakalı çok faklı deneyimler ve görüşler bulabilirsiniz. Ve eminiz okudukça kafanız karışacak.

Öncelikle her iki kurumda sorulan sorular Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanıyor.

Sınava giren IELTS uzmanları belirli sertifika programlarını ve eğitimleri bitirerek IELTS uzmanı oluyor.

Konuşmanızın değerlendirmesi aynı kriterlere göre yapılıyor.

Sınavdaki IELTS uzmanı Türk ya da yabancı olabilir. Bunun çok bir önemi yok.

Ama devreye insan faktörü girdiği için size bu konuda şans dilemekten başka bir şey elimizden gelmiyor. Bu konuda kullanıcı yorumlarından bir kanıya varıp kurumlar arasında bir tercih yapmak çok güç.

Yaşadığınız sınav tecrübenizi sayfanın altındaki “yorum yap” bölümünden bizimle paylaşın.

 

ÖZELLİKLE SPEAKING VE WRITING BÖLÜMLERİNDE HANGİ KURUM DAHA YÜKSEK PUAN VERİYOR?

Her iki kurum da aynı değerlendirme kriterlerini kullanıyor. Dolayısıyla değerlendirme konusunda bir avantaj ya da dezavantajdan söz etmek mümkün değil.

 

ÖZETLE… HANGİSİNDEN SINAVA GİREYİM?

Öncelikle şunu unutmayın! IELTS sınavının öznesi sizsiniz. Sınavdan alacağınız puanı hangi kurumdan sınava girdiğinizden daha çok sizin sınava ne kadar hazır olduğunuz belirleyecektir. Tamamen IELTS sınavına yönelik profesyonel bir eğitimden sonra hangi kurumdan sınava girerseniz girin hedeflediğiniz skora ulaşırsınız.

Sınav merkezi, sınav tarihi, sınav ücreti vb. şartlara göre bir tercih yapıp dilediğiniz kurumdan sınava girebilirsiniz. İlk seferde hedeflediğiniz skora ulaşamazsanız ikinci sınavınıza diğer kurumdan girerek aradaki farkı bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Yaşadığınız sınav tecrübenizi sayfanın altındaki “yorum yap” bölümünden bizimle paylaşın.

 

AŞAĞIDAKİ MAKALELERİMİZİ DE OKUYABİLİRSİNİZ!


IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ


IELTS SINAV İÇERİĞİ - SINAVDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?


ACADEMIC IELTS VE GENERAL IELTS ARASINDAKİ FARKLAR? HANGİSİNİ SEÇMELİYİM?


ADAYLARIN YENİ GÖZDESİ... BİLGİSAYARLI IELTS - AVANTAJLARI / DEZAVANTAJLARI


IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA


IELTS Listening Stratejileri - Minimum 6 Aldıracak Teknikler


IELTS Speaking Stratejileri - Bu Tekniklerle Minimum 6.5 Alın.


ACADEMIC IELTS WRITING STRATEJİLERİ - Bu tekniklerle minimum 7 alın.


GENERAL IELTS WRITING STRATEJİLERİ - Bu tekniklerle minimum 7 alın.


2 HAFTADA 2000 IELTS KELİMESİ ÖĞRENİN.
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!