ACADEMIC IELTS VE GENERAL IELTS ARASINDAKİ FARKLAR? HANGİSİNİ SEÇMELİYİM?
  • IELTS AC/GT
  • 13.06.2019

ACADEMIC IELTS VE GENERAL IELTS ARASINDAKİ FARKLAR? HANGİSİNİ SEÇMELİYİM?

2 farklı IELTS sınavının olması sınava gireceklerin kafasını bir miktar karıştırıyor. Bize de kullanıcılarımızdan bu konuda oldukça fazla soru geliyor.

Hangisine girmeliyim?

Hangisi daha kolay?

Sorularda ve uygulanışında farklılıklar nelerdir?

Makalemizde  Academic IELTS ile Gerneral IELTS arasındaki farkları detaylı bir şekilde inceledik.

 

 

HANGİSİNE GİRMELİYİM?

Academic IELTS İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanmaktadır. General IELTS ise İngilizce konuşulan ülkelerde çalışmak amacıyla başvuru yapmak isteyenler veya aynı ülkelere göçmen olarak başvuruda bulunmak isteyenler için uygulanmaktadır.

Her ne kadar iş başvurularında genel olarak General IELTS istenilse de bazı kurumlar Academic IELTS sonucu da isteyebilmektedir. Bu konuda başvuru yapılacak kurumdan bilgi almalısınız.

SINAV İÇERİĞİNDE FARKLILIKLAR

General ve Academic IELTS'te okuma ve yazma bölümleri farklıdır. Dinleme ve konuşma bölümünde herhangi bir farklılık yoktur.

 

Okuma (Reading) Bölümü

General Reading (Okuma) bölümünde okuma parçaları daha çok günlük İngilizceye yakın genel konulardır. Academic Reading (Okuma) sınavında ise okuma parçaları daha uzun akademik parçalardır. Genele göre daha zordur.

Fakat General IELTS'te okuma bölümü daha kolay olduğu için aynı puanı alabilmek için Academic Okuma sınavına göre daha fazla soru yapmanız gerekir.

Örneğin Academic IELTS Reading bölümünden 6.0 alabilmek için 23 doğru yeterlidir. General IELTS Okuma bölümünden 6 alabilmek için ise 30 doğru yapmanız gerekir. Yani General IELTS sınavında 7 soru daha fazla yapmanız gerekiyor. 6.0 skorundan yukarı doğru çıkıldıkça aradaki makas daralsa da aynı puanı alabilmek için General IELTS sınavında daha fazla soru yapmanız gerekiyor.

Özellikle 6.0 skorunu hedefleyenlerin bu 7 soruluk farkı göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz.

 

* Academic & General Reading Puan Tablosu

 

Yazma (Writing) Bölümü

General IELTS sınavında writing bölümünde 1. soruda mektup yazmanız istenirken; Academic IELTS'te grafik, tablo yorumlamanız istenir. 2. Sorularda ise essay (deneme) yazmanız istenir. Deneme konusu birinde günlük yaşantımızla ilgili genel bir konu diğerinde ise akademik bir konu olarak karşımıza çıkar.

 

Dinleme ve konuşma bölümleri her iki sınav için de aynıdır.

İki sınav arasındaki teme farklılıklara değinmeye çalıştık. Sınava başvuru, sonuçlar, sınav süreci gibi birçok konuda her iki sınavda da aynı prosedür işlemektedir. Hangi sınava gireceğinize iyi karar verip eğitiminizi buna göre planlamanızı tavsiye ederiz.

 

HANGİSİ DAHA KOLAY?

General IELTS sınavının Academic IELTS'e göre çok daha kolay olduğu konusunda yaygın bir kanaat olduğunu görüyoruz. Bu kanaate %100 katıldığımızı söyleyemeyiz. İki sınavın "dinleme" ve "konuşma" bölümlerinde bir farklılık bulunmuyor. Temel farklılık "Okuma" ve "yazma" bölümlerinde. Evet "okuma" bölümü Academic IELTS'de daha zor ve uzun parçalardan oluşuyor. Akademik ve uzun okuma parçalarıyla karşılaşıyoruz. Ama unutmayalımki yukarıda puanlama anahtarında da değindiğimiz gibi General IELTS'de aynı puanı alabilmek için daha fazla soru yapmanız gerekiyor. Bu da "Okuma" bölümü açısından iki sınavı dengeliyor. Hatta duruma göre Academic daha avantajlı hale gelebiliyor. "Yazma" kısmında da zorluk açısından iki sınav arasında aşırı bir fark olduğunu düşünmüyoruz.

Özetle, iki sınavın zorluk derecesi de birbirine yakın. Birinden 5 alırken diğerinden 6.5 alamazsınız. Öncelikle hangi sınavın başvuracağınız yere uygun olduğunu tespit edip sonrasında tamamen o sınava yönelik hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz.

BAŞARILAR...

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.