IELTS Speaking Stratejileri - Bu Tekniklerle Minimum 6.5 Alın.
  • IELTS AC/GT
  • 27.06.2019

IELTS Speaking Stratejileri - Bu Tekniklerle Minimum 6.5 Alın.

IELTS SPEAKING SINAVINDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?

IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşacaksınız. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. IELTS Akademik ve IELTS Genel sınavlarının Konuşma bölümlerinin içeriği aynıdır. Sınav 3 bölümden oluşur ve 11-14 Dakika sürer.

 

Bölüm 1: Sınav görevlisi kendini tanıtacak ve sizden kendinizi tanıtmanızı ve kimliğinizi doğrulamanızı isteyecek. Sınav görevlisi size ev, aile, iş, eğitim ve hobileriniz gibi genel konular hakkında sorular soracak. Bu bölüm rahatlamanıza ve doğal bir şekilde konuşmanızı yardımcı olacak.

Sınavın en kolay bölümüdür. Sorulara tek kelimelik cevaplar vermekten kaçının. Mutlaka birkaç cümlelik cevaplar verin. Bu bölümde çok fazla detay vermenize gerek yok.

 

Bölüm 2: Sınav görevlisi, belli bir konuda konuşmanızı isteyen ve konuşmanıza dahil etmeniz gereken noktaları içeren bir görev kartı verecek. Hazırlanmak ve not almak için 1 dakika süreniz olacak. Daha sonra konuyla ilgili 2 dakika konuşmanız istenilecektir. Bu süre içerisinde konuşmanız bölünmeyeceği için konuşmaya devam etmeniz önemlidir.

 

Bölüm 3: Sınav görevlisi Bölüm 2'nin konusu ile ilgili ilave sorular soracak. Bu sorular size daha soyut konular ve fikirleri tartışma fırsatı sunmak için hazırlanmıştır. Sınav görevlisi il ekarşılık konuşma şeklinde geçecek.

 

HANGİ KRİTERLERE GÖRE PUANININIZ BELİRLENİYOR?

Speaking tekniklerine geçmeden önce değerlendirme kriterlerine değinelim. Konuşmanız 4 ana kritere göre değerlendirilecektir. Dolayısıyla IELTS Speking çalışmalarınızı tamamen bu 4 kritere göre şekillendirmeniz gerekiyor.

1) Telaffuz

Sınavda kelimelerin doğru okunuşları çok önemlidir. Aksanla karıştırmayalım. Aksan kelimelerin gırtlaktan çıkışıyla alakalıdır ve farklı aksanlar sınavda sorun teşkil etmez. Ama kelimelerin yanlış telaffuzu ciddi anlamda puanınızın kırılmasına sebep olacaktır.

2) Akıcılık

IELTS Speaking sınavında karşınızdaki değerlendiricinin dikkat ettiği en önemli noktalardan biridir. Konuşmada akıcılık çok önemlidir. Duraksamalar, sık sık beklemeler, düşünmeler bu bölümde puanınızı kıracaktır. Özellikle sık sık “Hımm”, “Immm” “Aaaa” gibi ifadeler kullanmaktan kaçınmalıyız.

Akıcılıkla hızı karıştırmayalım. Çok hızlı konuşmak size çok daha fazla puan getirmez. Duraksama yapmadan tane tane anlaşılır ve net bir şekilde konuşma yapmanız gerekiyor. Konuşmanız nispeten yavaş olabilir ama akıcılığı sağladığınız zaman bu bölümde başarılı olursunuz. Çok hızlı konuşmaka, bazı kelimeleri yutmak sizin için ciddi problem olabilir sınavda.

3) Kelime bilgisi

Konuşmanızda sürekli alt düzey kelime kullanmaktan kaçınmalısınız. Aralarda kullanacağınız orta ve üst düzey kelimeler puanınızı artıracaktır.

ÖRN: İyi bir şey den bahsederken “Good” yerine “Excellent” kullanılabilir.

4) Gramer

Doğru tense, modal ve bağlaç kullanımı bu bölümde çok önemlidir. Grameri doğru kullanmak çok karışık ve kompleks cümleler kurmak değildir. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz.

IELTS SPEAKING STRATEJİLERİ

1) Keyword temelli dinleme.

2) Anlamadıysanız sorun.

3) İkinci bölümde keyword temelli notlar alın.

4) Organizasyon

5) Konuya giriş ifadeleri

6) Keyword temelli konuşma

7) Detaylar, örnekler, sebepler

8) Kaliteli kelimeler seçin

9) Modals kullanımı

10) Hayatınızdan örnekler verin

11) “I think” yerine “In my opinion”, “It seems to me that” vs. kullanın.

12) Beden dili

13) Göz teması

14) Sempatiklik

15) Duygu cümle eşleşmesi

16) En basit soruya bile ek cümleler.

17) “I don’t know” kullanmaktan kaçının.

18) Tek kelime kısa cevap vermekten kaçının.

19) Kusursuzluk hatası

20) Soruyu tekrarlama hatası

21) Soruyu tekrarlama hatası

22) Çok hızlı, çok yavaş, sessiz konuşma hatası

23) Ezber hatası

24) Panik hatası

 

SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLARAK SEVİYE TANIMA TESTİMİZİ ÇÖZÜN. 

 

SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLARAK IELTS EĞİTİMİNE HEMEN BAŞLAYABİLİRSİNİZ!

 

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

 

IELTS Listening Stratejileri - Minimum 6 Aldıracak Teknikler

 

IELTS Puanınız Nasıl Hesaplanır? Kaç Doğru Kaç Puan Getirir? IELTS Puan Tablosu

 

IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA

 

ADAYLARIN YENİ GÖZDESİ... BİLGİSAYARLI IELTS - AVANTAJLARI / DEZAVANTAJLARI

 

ACADEMIC IELTS VE GENERAL IELTS ARASINDAKİ FARKLAR? HANGİSİNİ SEÇMELİYİM?

 

IELTS SINAV İÇERİĞİ - SINAVDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?

 

IELTS SINAVI HAKKINDA HER ŞEY! IELTS SINAV REHBERİ

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.