ADAYLARIN YENİ GÖZDESİ... BİLGİSAYARLI IELTS - AVANTAJLARI / DEZAVANTAJLARI
  • IELTS AC/GT
  • 13.06.2019

ADAYLARIN YENİ GÖZDESİ... BİLGİSAYARLI IELTS - AVANTAJLARI / DEZAVANTAJLARI

IELTS sınavına giren birçok adayın "keşke" dediği bir konudur bilgisayar üzerinde sınava girmek. IELTS kağıt üzerinde klasik yöntemle geliştirilen bir sınavdı. Fakat sınav format itibariyle sadece çoktan seçmeli test sorularından oluşmadığı için uygulamada sınava girenlere zorluklar yaşatıyordu. IELTS sınavlarının uygulayıcısı olan British Council ve IDP Turkey, kullanıcıların bu isteklerini dikkate almış olacak ki sonunda Bilgisayar Tabanlı IELTS (Computer Delivered IELTS) uygulamasını başlattılar. Bu makalemizde klasik sınav Bilgisayar Tabanlı IELTS (Computer Delivered IELTS) sınavını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

 

İSTER KAĞITTA İSTER BİLGİSAYARDA. SEÇİMİ SİZ YAPIN!

TOEFL IBT, PTE gibi uluslararası İngilizce sınavlar uzun süreden beri bilgisayar yapılmakta. Hatta ülkemizde YDS sınavının dahi e-YDS formatında bilgisayar tabanlı yapıldığını görüyoruz. Bilgisayar Tabanlı IELTS ile artık kullanıcılar daha fazla seçenek sunuluyor. Dileyen kullanıcılar eski yöntem olan kâğıtla sınava girebilirken dileyenler bilgisayarlı sınava girebilecek. 

 

SINAV İÇERİĞİNDE BİR DEĞİŞİKLİK BULUNMUYOR!

Bilgisayar Tabanlı IELTS soru içeriği, soru sayısı, değerlendirme gibi özellikler bakımından hiç bir farklılık içermiyor. Değişiklik sadece sınavın uygulanış biçimi. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri kâğıtta değil bilgisayar başında yapılıyor. Bunun için özel bilgisayar sınıfları oluşturuldu. Ayrıca tamamen IELTS sınavına yönelik yazılım geliştirildi. Konuşma bölümünde bir değişiklik bulunmuyor. 

BİLGİSAYAR TABANLI IELTS (COMPUTER DELIVERED IELTS) AVANTAJLARI

Hemen hemen her gün sınav imkanı: Klasik IELTS sınavı yaklaşık 10 günde bir gerçekleştiriliyor. Bazı sınav merkezlerinde ayda biri de bulabiliyor. Özellikle biraz geç kaldıysanız sınav yeri bulmakta sıkıntı çekebiliyorsunuz. Bilgisayarlı IELTS ise oldukça sık yapılıyor. Hemen hemen her gün yapıldığı için sınav günü bulmakta bir sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyoruz.

Sınav sonuçları 5-7 gün içinde açıklanıyor: Klasik IELTS sınavında 13 günde açıklanan sınav sonucu yarı yarıya kısalmış durumda. Bu da çok büyük bir avantaj hızlı bir şekilde sınav sonucuna ihtiyacı olan adaylar için.

Yazma (Writing) bölümünde büyük kolaylıklar sağlıyor: Kâğıt kalemle yapılan sınavda en büyük problem yazma (writing) bölümüydü. Denemenizi yazarken daha sonra araya bir cümle ekleyemiyor, bunu yapmak için tamamen yazdıklarınızı silmeniz gerekiyordu. Yazdıklarınız üzerinde düzenleme yapma imkânınız çok sınırlıydı. Altın sayar gibi kelime sayma çilesi de cabası L Bilgisayar IELTS sınavında yazdığınız kelimeler otomatik sayılıyor. Dilediğiniz bölüme cümle, kelime ekleyebiliyor sınav bitene kadar istediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Bu büyük kolaylık.

Okuma (Reading) bölümünde soruları ve okuma metnini aynı ekranda görme imkanı: Okuma metnini çözümlerken yan tarafta soruları görmek büyük kolaylık.

Dinleme (Listening) bölümünde kulaklık imkanı: Kağıt kalemle yapılan sınav merkezlerinin de bir çoğunda bu imkan olmasına rağmen aynı anda sınava giren aday sayısı fazla olduğundan listening bölümünde çok fazla sıkıntı yaşanabiliyordu. Yeni sistemde sınıf mevcutları çok az. Sadece birkaç kişiyle aynı anda sınava gireceksiniz. Bu da ortamın daha sessiz olmasını ve yüksek konsantrasyon sağlayacak.

ÖRNEK WRITING EKRANI: https://youtu.be/Q0gJdu-mjKI
ÖRNEK LISTENING EKRANI:  https://youtu.be/R7rnhbPypSY
ÖRNEK READING EKRANI: https://youtu.be/C3XwcFQmQA4

 

DEZAVANTAJLARI

Daha pahalı. Sınav ücreti makalemizi yazdığımız Haziran ayı itibariyle 200 tl daha pahalı.

(Güncelleme: 03.09.2019 - tarihi itibariyle bilgisayarlı IELTS ve kağıt üzerindeki ielts fiyatları eşitlenmiş ve her ikisi de 1100 tl olmuştur.)

Bilgisayarla arası iyi olmayan kullanıcılar için sınav bir kâbusa dönüşebilir. Bilgisayar okur yazarlık seviyesi düşük olan kullanıcılarda bilgisayar ortamı ciddi bir stres yaratabilir. Çok yavaş yazıyor iseniz özellike "Yazma" bölümünde ecel terleri dökebilirsiniz.

 

Uzmanielts olarak Bilgisayar Tabanlı IELTS (Computer Delivered IELTS) uygulamasının gecikmiş olmakla birlikte çok yerinde olduğunu düşünüyoruz. Adaylara farklı sınav seçenekleri sunması, uygulama açısından özellikle bilgisayar okur yazarlığı yüksek adaylara avantajlar sağlaması, sınav tarihlerinin çok sık olması, sınav sonuçlarının daha erken açıklanması gibi nedenlerle oldukça fazla tercih edileceğini düşünüyoruz.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Kağıt kalem mi? Bilgisayar mı? Yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.