IELTS Listening Form Completion soru tipi için taktikler
  • IELTS AC/GT
  • 08.09.2022

IELTS Listening Form Completion soru tipi için taktikler

IELTS Listening testinde Form Completion (form doldurma) sık sorulan soru tiplerindendir. Soruda bir tablo, şema ya da form verilir ve bazı yerleri boş bırakılır. Dinlemeyi yaparak formda boş bırakılan yerleri doldurmanız istenir. Formlar size ciddi anlamda ipucu vereceğinden nispeten kolay soru tiplerinden biridir. Dikkatli bir şekilde dinledikten sonra sırayla boşlukları doldurursunuz. 

Bu soru tipi dinleme testinin genellikle 1. bölümünde sorulur ve 2 kişi arasında geçen bir konuşma şeklindedir. Form Completion (form doldurma) soru tipinde başarılı olabilmeniz için bazı temel stratejileri bilmeniz gerekir. Şimdi bu stratejileri birlikte ele alalım.

IELTS FORM COMPLETION ÖRNEK SORU

1- TALİMATLARI ÇOK İYİ OKUYUN.

Bu soru tipinde talimatlar çok önemlidir. Boşluğu en fazla kaç kelime ya da sayıyla doldurabileceğiniz bu talimatlarda söylenecektir. Örneğin talimatlarda “En fazla 2 kelime kullanabilirsiniz.” Yazıyorsa 3 kelime yazmamalısınız.

ÖRNEK:  Write NO MORE THAN TWO WORDS AND/OR A NUMBER for each answer.

 

2- DİNLEME SIRASINA DİKKAT ET

Bu soru tipinde dinleme parçasında cevaplar soru sırasına göre gelir. 1. Sorunun cevabını ilk önce dinlersiniz. Daha sonar 2. Sorunun cevabını dinlersiniz. Daha sonra sıradaki sorunun cevabını dinlersiniz. Eğer bir sorunun cevabını kaçırırsan o soruya takılı kalmadan bir sonraki soruya odaklanmalısın.

 

3- FORMA BAKARAK CEVAPLARI TAHMİN ET

Dinlemeye başlamadan önce mutlaka formu incelemelisin. Forma göre cevap olarak ne tür bir kelime yazılabilir bunu tahmin edebilirsin. Bundan da önemlisi dinleme kaydında hangi bölümlere dikkat kesilmelisin bunu soru cümlesinden çıkarabilirsin.

Form doldurma sorularında boşluklar genellikle ad, soyad, yer ismi, tarih, zaman, sayı, fiyat, telefon numarası, posta kodu, yer ismi gibi bilgilerle doldurulur.

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

4- EŞ ANLAMLI KELİMELERE DİKKAT ET

Form doldurma sorularında formu hızlı bir şekilde inceledikten sonra gelebilecek kelimeleri ve eş anlamlılarını düşünebilirsin. Dinlemeyi gerçekleştirirken anahtar kelimeleri not et ve bunların eş anlamlıları gelirse bunları da dikkate al. Boşluğa gelebilecek eş anlamlı kelimelere dikkat etmelisin.

 

5- BAZI KELİME GRUPLARINA ÖZELLİKLE DİKKAT ET

Form doldurma sorularında bazı kelime grupları oldukça fazla kullanılır. Bunlara dikkat et.

Sayılar

Zaman

Tarih saat

Adresler

Fiyatlar

Yer isimleri

Ad soyadlar

Fiyatlar

Yer isimleri

Telefon numarası

Posta kodu

 

6- CEVABI EKSİKSİZ YAZMALISIN.

Form Completion soru tipinde yazdığınız cevap harfi harfine doğru olmalıdır. En ufak bir hatada cevabın yanlış sayılacaktır. Buna çok dikkat etmelisin. Cevabın tekil ya da çoğul olduğuna, kaç kelimeden oluştuğuna, kelimenin önüne ya da sonuna gelen eklere çok dikkat etmelisin.

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.