IELTS Listening Short Answer Question soru tipi için taktikler
  • IELTS AC/GT
  • 08.09.2022

IELTS Listening Short Answer Question soru tipi için taktikler

IELTS Listening testinde Short Answer Question (kısa cevaplı sorular) yaygın olarak sorulmaktadır. Bu soru tipi listening sınavının her bölümünde çıkabilmektedir fakat özellikle 2. bölümde sıklıkla sorulur. Kaydı dinlemeli ve boş bırakılan alana cevabı yazmalısınız. Bazen, sadece bir kelime değil birden fazla kelime yazmanız gerekebilir. Bu noktada soruda yer alan yönergeleri çok dikkatli okumalısınız.

Short Answer Question IELTS listening sınavındaki herhangi bir dinleme kaydında sorulabilir. Short Answer Question soru tipinde başarılı olabilmeniz için bazı temel stratejileri bilmeniz gerekir. Şimdi bu stratejileri birlikte ele alalım.

IELTS SHORT ANSWER QUESTION ÖRNEK SORU

1- TALİMATLARI ÇOK İYİ OKUYUN.

Bu soru tipinde talimatlar çok önemlidir. Boşluğu en fazla kaç kelime ya da sayıyla doldurabileceğiniz bu talimatlarda söylenecektir. Örneğin talimatlarda “En fazla 2 kelime kullanabilirsiniz.” Yazıyorsa 3 kelime yazmamalısınız.

ÖRNEK:  Write NO MORE THAN TWO WORDS AND/OR A NUMBER for each answer.

 

2- DİNLEME SIRASINA DİKKAT ET

Bu soru tipinde dinleme parçasında cevaplar soru sırasına göre gelir. 1. Sorunun cevabını ilk önce dinlersiniz. Daha sora 2. Sorunun cevabını dinlersiniz. Daha sonra sıradaki sorunun cevabını dinlersiniz. Eğer bir sorunun cevabını kaçırırsan o soruya takılı kalmadan bir sonraki soruya odaklanmalısın.

 

3- CÜMLELERE BAKARAK CEVAPLARI TAHMİN ET

Dinlemeye başlamadan önce mutlaka soru cümlelerini incelemelisin. Soru cümlesine göre cevap olarak ne tür bir kelime yazılabilir bunu tahmin edebilirsin. Bundan da önemlisi dinleme kaydında hangi bölümlere dikkat kesilmelisin bunu soru cümlesinden çıkarabilirsin.

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

4- EŞ ANLAMLI KELİMELER KULLANILABİLİR

IELTS Listening sınavı dinlediğini anlama sınavıdır. Dolayısıyla sorularda geçen kelimelerin aynıları gelmeyebilir. Aynı anlama gelen farklı kelimeleri de kullanabilirler. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Boşluğa gelebilecek eş anlamlı kelimelere dikkat etmelisin.

 

5- BAZI KELİME GRUPLARINA ÖZELLİKLE DİKKAT ET

Bu bölümde bazı kelime gruplarına özellikle dikkat etmeli ve bu kelimelerle ilgili çalışma yapmalısın.

Sayılar

Zaman

Tarih saat

Adresler

Fiyatlar

 

6- CEVABI EKSİKSİZ YAZMALISIN.

Short Answer Question  soru tipinde yazdığınız cevap harfi harfine doğru olmalıdır. En ufak bir hatada cevabın yanlış sayılacaktır. Buna çok dikkat etmelisin. Cevabın tekil ya da çoğul olduğuna, kaç kelimeden oluştuğuna, kelimenin önüne ya da sonuna gelen eklere çok dikkat etmelisin.

 

7- ÇELDİRİCİLERE DİKKAT ET.

Dinleme parçasında seni ters köşe yapabilecek çeldiriciler olabilir. Dinleme parçasında bir cümle sana doğru gelebilir fakat sonrasında bir zıtlık bağlacıyla tamamen zıt anlama gelen bir ifade olabilir. Buna çok dikkat et.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.