IELTS Listening Matching Questions - Eşleştirme Soruları - puanınızı yükseltmeniz için taktikler
  • IELTS AC/GT
  • 06.09.2022

IELTS Listening Matching Questions - Eşleştirme Soruları - puanınızı yükseltmeniz için taktikler

IELTS Listening sınavında eşleştirme soruları çok yaygın olarak soruluyor. Bu nedenle bu soru tipinden bol bol alıştırma yapmalı taktiklerini öğrenmelisiniz.

Eşleştirme soruları genellikle, 1. Ve 3. Dinleme parçasında sorulur. Bu dinleme parçalarında iki ya da daha fazla kişi arasında konuşmalar geçer.

Bu soru tipinde iki farklı grupta bilgiler verilir ve dinleme parçasına göre bu bilgileri eşleştirmeniz istenir. Aşağıdaki örnek soruyu inceleyebilirsiniz. Yukarıda özellikler ve aşağıda da bu özellikleri eşleştireceğiniz sorular vardır.

 

Eşleştirme sorularında başarılı olabilmeniz için bazı temel stratejiri bilmeniz gerekir.

1-SORUYU İYİ ANALİZ EDİN.

Eşleştirme soruları ilk etapta size karışık gelebilir. Bu tipte soruları çözdükçe mantığı kolaylıkla oturacaktır. İlk önce mutlaka soru metnini okumalısınız.

Soru metninde genellikle yukarıda A, B, C şeklinde verilen özelliklerin aşağıdaki soruların hangilerine galeceği sorulur. Tek yapmanı gereken aşağıdaki soruların karşısına hangi harfteki özellik uygunsa onu yazmaktır. Mantık son derece basit.

 

2- DİNLEME PARÇASI SORU SIRASINA GÖRE GELİR.

Eşleştirme sorularında yukarıda verilen özellikler karışıktır. Dinleme parçası asıl aşağıda verilen soru sırasına göre gelecektir. Yani ilk sorunun cevabını ilk dinleyeceksiniz. Daha sonra diğer sorunun cevabını dinleyecek ve yukarıdaki uygun seçenekle eşleştireceksiniz.

 

3- EŞLEŞTİRMENİZ GEREKEN ÖZELLİK VE SORULARI ÇOK HIZLI ANALİZ EDİN.

Dinlemeye başlamadan önce hızlı bir şekilde sorular ve eşleştirilecek özellikleri okumalı ve anlamalısınız. Henüz dinlemeye başlamadan bu size bir fikir verecektir. Dinleme parçasında dikkat kesilmeniz gereken kelimeler bu sorular ve özelliklerde gizli.

 

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

4- EŞ ANLAMLI KELİMELER KULLANILABİLİR

IELTS Listenin sınavı bir dinlediğini anlama sınavıdır. Dolayısıyla sorularda geçen kelimelerin aynıları gelmeyebilir. Aynı anlama gelen farklı kelimeleri de dinleyebilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

 

5- CEVABI TAHMİN ET

Sorular ve seçenekleri hızlı bir şekilde okuduktan sonra olay örgüsünün şemasını kafanda çıkart ve her soruya gelebilecek sevap alternatiflerini düşün. Bu sayede dinlerken neye odaklanman gerektiğini bileceksin.

 

6- DİNLERKEN ANAHTAR KELİMELERİ NOT ET

Dinlerken çok dikkatli olmalısın. Sadece 1 dinleme hakkın var. Anahtar kelimelere odaklan ve seni cevaba götürecek kelimeleri not et.

 

 

 

 

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.