IELTS Listening Multiple Choice Questions Çoktan seçmeli sorular puanınızı yükseltmeniz için taktikler
  • IELTS AC/GT
  • 06.09.2022

IELTS Listening Multiple Choice Questions Çoktan seçmeli sorular puanınızı yükseltmeniz için taktikler

Multiple Choice soru tipi IELTS listening sınavında nispeten zor diyebileceğimiz bir soru tipidir. Bu nedenle bu soru tipinden bol bol alıştırma yapmalı, taktiklerini öğrenmelisiniz.

Multiple Choice soru tipi IELTS listening sınavında 2 farklı şekilde gelebilir.

1) 3 tane seçenek verilir. Bu seçeneklerden doğru olan 1 şıkkı işaretlemeniz istenir. Bu biraz daha kolaydır.

2) 5 ya da daha fazla seçenekten oluşan bir liste verilir. Bu listeden doğru olan 2 ya da daha fazla seçeneği işaretlemeniz istenir. Bu diğer soru tipine göre sizi daha fazla zorlayacaktır.

IELTS MULTIPLE CHOICE ÖRNEK SORU

 

Eşleştirme sorularında başarılı olabilmeniz için bazı temel stratejileri bilmeniz gerekir.

1- SORU METNİNİ ÇOK İYİ OKU.

Dinlemeya başlamadan önce mutlaka soru kökünü çok iyi okuyun. Sizden ne istendiğinden emin olun. Soru metnini ve yönergeleri okuduktan sonra seçeneklere de hızlı bir şekilde göz atın. Soru metninden dinleme parçasının neyle alakalı olduğunu tahmin edin.

Soru türüne çok dikkat edin. Sizden tek bir cevap mı isteniyor yoksa birden fazla doğru cevabı işaretlemeniz mi isteniyor bunu tespit edin.

2- CEVAPLARI TAHMİN ET.

Soru metnini okuduktan sonra hızlı bir şekilde cevap şıklarına odaklan. Cevap şıklarını anlamlandır ve birbiri arasında ilişki varsa bunu tespit etmeye çalış.

Örn: İki seçenek olumlu diğeri olumsuz. Üç seçenek yer ismi diğer iki seçenek aktivite ismi gibi.

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

3- EŞ ANLAMLI KELİMELER KULLANILABİLİR.

IELTS Listenin sınavı bir dinlediğini anlama sınavıdır. Dolayısıyla sorularda geçen kelimelerin aynıları gelmeyebilir. Aynı anlama gelen farklı kelimeleri de dinleyebilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Cevap şıklarını incelerken bu şıklarla aynı anlama gelen kelimeleri de düşünmelisin. Dinleme parçasında bu kelimeler çıkabilir.

4- ÇELDİRİCİLERE DİKKAT ET.

Dinleme parçasında seni ters köşe yapabilecek çeldiriciler olabilir. Seçeneklerden yola çıktığını düşünürsek seçeneğin aynısını dinleme parçasında duyabilirsin. Fakat sonrasında bir zıtlık bağlacıyla tamamen zıt anlama gelen bir ifade gelebilir. Buna çok dikkat et.

5- DİNLERKEN ANAHTAR KELİMELERİ NOT ET.

Dinlerken çok dikkatli olmalısın. Sadece 1 dinleme hakkın var. Anahtar kelimelere odaklan ve seni cevaba götürecek anahtar kelimeleri not et.

 

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.