IELTS listening sentence completion Cümle Tamamlama puanınızı yükseltmeniz için taktikler
  • IELTS AC/GT
  • 07.09.2022

IELTS listening sentence completion Cümle Tamamlama puanınızı yükseltmeniz için taktikler

Cümle tamamlama soruları IELTS Listening sınavında çıkan soru tiplerinden biridir. Konuşma kaydını dinledikten sonra cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurmanız istenir. Boşluklar genellikle cümle sonunda verilir. Fakat daha az olmakla birlikte cümle ortasında ve başında da boşluklar bırakılabilir.

Cümle tamamlama soruları IELTS listening sınavındaki herhangi bir dinleme kaydında sorulabilir. Sentence Completion soru tipinde başarılı olabilmeniz için bazı temel stratejileri bilmeniz gerekir.

IELTS SENTENCE COMPLETION ÖRNEK SORU

1- TALİMATLARI ÇOK İYİ OKUYUN.

Bu soru tipinde talimatlar çok önemlidir. Boşluğu en fazla kaç kelime ya da sayıyla doldurabileceğiniz bu talimatlarda söylenecektir. Örneğin talimatlarda “En fazla 2 kelime kullanabilirsiniz.” Yazıyorsa 3 kelime yazmamalısınız.

ÖRNEK:  Write NO MORE THAN TWO WORDS AND/OR A NUMBER for each answer.

 

2- DİNLEME SIRASINA DİKKAT ET

Bu soru tipinde dinleme parçasında cevaplar soru sırasına göre gelir. 1. Sorunun cevabını ilk önce dinlersiniz. Daha sonar 2. Sorunun cevabını dinlersiniz. Daha sonar sıradaki sorunun cevabını dinlersiniz. Eğer bir sorunun cevabını kaçırırsan o soruya takılı kalmadan bir sonraki soruya odaklanmalısın.

 

3- CÜMLELERE BAKARAK CEVAPLARI TAHMİN ET

Dinlemeye başlamadan önce mutlaka soru cümlelerini incelemesin. Her cümlede hangi bölüm boş bırakılmış ve cümlenin anlamına göre buraya ne tür bir kelime gelmeli bunu bilmelisin.

Boşluğa gelecek kelimeyi tahmin edemesen de bu kelimenin türünü de tahmin edebilirsin (isim , sıfat, fiil vb.).

 

online IELTS Eğitimi - uzmanielts.com %100 başarı garantisi

4- EŞ ANLAMLI KELİMELER KULLANILABİLİR

IELTS Listenin sınavı bir dinlediğini anlama sınavıdır. Dolayısıyla sorularda geçen kelimelerin aynıları gelmeyebilir. Aynı anlama gelen farklı kelimeleri de dinleyebilirsiniz. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Boşluğa gelebilecek eş anlamlı kelimelere dikkat etmelisin.

 

5- GRAMER HATASI OLMASIN.

Cevabınızı yazdıktan sonra cümlenin dilbilgisi açısından doğru olup olmadığını kontrol edin. Dilbilgisi açısında bir hata varsa cevabını gözden geçir.

Cümleyi dilbilgisi açısından doğru yapmak için cevap olarak yazdığınız kelimenin biçimini değiştirmeniz gerekebilir.

 

6- CEVABI EKSİKSİZ YAZMALISIN.

Sentence Completion sorularında boşluğa gelmesi gereken cevap harfi harfine doğru olmalıdır. En ufak bir hatada cevabın yanlış sayılacaktır. Buna çok dikkat etmelisin. Cevabın tekil ya da çoğul olduğuna, kaç kelimeden oluştuğuna, kelimenin önüne ya da sonuna gelen eklere çok dikkat etmelisin.

IELTS AC/GT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ielts Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.